Rusové a zájmy Kremlu kolem prezidenta Zemana

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Ještě donedávna si český prezident Miloš Zeman zakládal na tom, že dokáže mluvit spatra prakticky na jakékoli téma. A to dokonce i v ruštině. Znalost tohoto jazyka i spojení s lidmi, kteří mají k Rusku blízko, se mu opakovaně vyplatilo. Dvakrát jej dostalo na Pražský hrad. 

Svou ruštinu si Miloš Zeman pravidelně procvičoval na diskusních akcích Dialog civilizací na ostrově Rhodos. Akci si zamiloval natolik, že třeba v září 2016 dal výletu do Řecka přednost před účastí na státním pohřbu izraelského premiéra Šimona Perese – navzdory své celoživotní podpoře Izraele. Dialog civilizací, kde měl tehdy Zeman hlavní projev, už od roku 2003 spolupořádal kontroverzní ruský podnikatel Vladimir Jakunin. To, že tento blízký přítel ruského prezidenta Vladimira Putina a dlouholetý šéf ruských drah, po anexi Krymu figuroval na sankčním seznamu USA, Zemanovi nijak nevadilo. „Já si myslím, že je to zcela standardní záležitost. Ostatně jezdit jenom na nekontroverzní konference nepřináší žádné výsledky,“ komentoval to tehdy mluvčí Jiří Ovčáček.

Se Zemanem, který byl řečníkem konference celkem devětkrát, tehdy na konferenci letěl i exprezident Václav Klaus. Byl to údajně právě Jakunin, jehož Zemanův budoucí potenciál zaujal, a politika na penzi začal přesvědčovat –  spolu s dalšími českými přáteli – aby se vrátil do nejvyšší české politiky. Příslib, že do toho půjde, měl dát Zeman právě na Rhodu v roce 2007. Rok poté vznikl spolek Přátelé Miloše Zemana; právě s cílem dostat Miloše na Hrad.

Martin Nejedlý a Vratislav Mynář – nejviditelnější členové současné hradní partičky.

Angažovali se jeho staří známí: Miroslav Grégr, Karel Srp a Miroslav Šlouf. První dva jmenovaní se také dočkali od Zemana státního vyznamenání – hned v roce jeho prvního zvolení. Jen Šlouf upadl v nemilost; nahradilo jej duo Mynář – Nejedlý.

Na návštěvách v Bubenči

Přímou linku na Jakunina měl původně zejména podnikatel Zdeněk Zbytek. Tento bývalý důstojník socialistické armády se svými vazbami na postsovětský prostor, na ruské podnikatele, politiky i lidi z ruské ambasády v Praze nikdy netajil. Založil také Klub Rusko, který byl…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.