Rusové blokují Černé moře, kukuřice tak do Španělska dorazila přes Balt

Ozbrojený strážce stojí vedle zemědělského stroje ve skladu kukuřice v Kyjevské oblasti (ČTK/News Pictures/Ukrinform)

Ozbrojený strážce stojí vedle zemědělského stroje ve skladu kukuřice v Kyjevské oblasti | FOTO: ČTK/News Pictures/Ukrinform

Poté, co jsou blokovány ukrajinské přístavy, a Ukrajina tak nemůže dodávat svým odběratelům obilí a další plodiny běžnou cestou, přichází o značnou finanční sumu. Proto vymýšlí nové distribuční cesty, jak alespoň část zboží k zákazníkům dostat. Jednou z cest pro ukrajinskou kukuřici se nově stala severní cesta přes Balt.

Do španělského přístavu La Coruña dorazila finská loď Alppila, která sem dovezla 18 000 tun kukuřice. Je to vůbec první zásilka, kterou Ukrajina dovezla novou námořní cestou přes Baltské moře. „Nová námořní cesta otevřená v Baltském moři má překonat blokádu ukrajinských černomořských přístavů ruským námořnictvem,“ prohlásila španělská krmivářská skupina Agafac, která si kukuřici objednala.

(Týdeník FORUM)

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Senik již dříve uvedl, že Ukrajina se snaží vytvořit nové trasy s Rumunskem, Polskem a pobaltskými státy, aby zajistila, že 22 milionů tun obilí uvízlého v ukrajinských námořních přístavech „dorazí do svého cíle“.

„Je to sice jen malé množství kukuřice, ale ukazuje možnost, jak obnovit dovoz z Ukrajiny,“ řekl CNN ředitel Agafacu Bruno Bid. Regionální výrobci z této skupiny kupovali z Ukrajiny ročně 40 % veškeré kukuřice. Bruno Bid také popsal, jak kukuřice do Španělska cestovala. Kukuřice byla nejprve pomocí kamionů odvezena ze západní Ukrajiny do Polska a na loď byla naložena v polském přístavu Swinoujscie u Baltského moře.

S vývozem obilí chce Ukrajině pomoci Německo, jehož vláda hodlá vytvořit hotovostní fond, aby mohlo obilí být vyváženo po železnici. Uvedl to v rozhovoru pro Handelsblatt vládní zmocněnec pro železniční dopravu Michael Theurer. Spolková vláda projednává myšlenku vytvoření fondu na nákup speciálních kontejnerů na obilí a zároveň chtějí Němci pomoci se zajištěním terminálů pro nakládku obilí na ukrajinských hranicích. V optimálním případě by se tak dalo přepravit asi 10 milionů tun, což je však méně než poloviny běžného ukrajinského vývozu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Ukrajina je v budoucnu připravena vyvážet obilí po moři pouze v případě, že námořní koridor vytvoří lodě civilizovaných zemí, nikoliv Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články