Rusové chtějí nasadit umělou inteligenci. Zatím nepoužívají ani tu normální

Ruský tank T-14 Armata (Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ruský tank T-14 Armata | FOTO: Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov vyprávěl na pondělním setkání s Vladimirem Putinem další díl pohádkové série z Kremlu. Do poloviny roku 2023 prý bude vytvořen nový státní zbrojní program. No už by to jistě chtělo, dost ruské techniky teď rezaví v poněkud zdemolovaném stavu na Ukrajině. Ale nejspíš to dopadne jako vždycky.

Web Fontanka.ru přinesl nadějnou zprávu, co pan Borisov Putinovi zase namluvil: „Upřesnil, že v rámci programu budou vytvořeny ‚netradiční typy zbraní‘. ‚Nový zbrojní program bude zaměřen na vytvoření kvalitativně nových typů zbraní, včetně netradičních, včetně zbraní s řízenou energií, kinetických zbraní a také řídicích systémů využívajících umělou inteligenci a robotické komplexy,‘ zdůraznil Borisov. Prvotní údaje o programu jsou již připraveny, ale finalizovány budou až v polovině příštího roku. Kromě toho průmysl nyní ‚zrychluje tempo a objem nahrazování dovozu‘.“

Eric Drooker

O úžasných zbraních, nad kterými prý experti NATO žasnou, se mluví už několik let. Zatím se nezdá, že kromě působivých animací, které tak rád pouštěl ohromenému publiku vůdce Putin, by něco z toho bylo funkční.

Některé ty vychvalované zbraně existují, třeba tank T-14 Armata, chlouba přehlídek. Toho se zatím ale vyrobilo jen 15 prototypů, tak je škoda to posílat někam do války. Ještě by se to tam nějak rozbilo, a co by pak jezdilo na Rudém náměstí. Hypersonická střela Kinžal je stejně hypersonická jako západní střely a nezdá se, že by nějak pomohla ve válce na Ukrajině. Vyvíjená neviditelná ruská letadla Su-57 jsou skutečně neviditelná, protože vzniklo jen pár prototypů. A tak bychom mohli pokračovat.

Pokud Rusko nedokázalo nic vyvinout do použitelné podoby doteď, sotva se mu to povede s ekonomikou bez peněz, bez čipů, bez komponent ze Západu, bez IT techniků. Země má ovšem dlouhou tradici animovaného filmu, tak jistě vzniknou nějaké působivé klipy, jak kličkující střely narážejí do Sochy svobody.

Jak už k tomu poznamenávají lidé na sociálních sítích, jak chce Moskva nasadit umělou inteligenci, když ruští generálové a geniální politické vedení zatím nepoužívají ani tu normální?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články