Rusové chtěli Koněvem jen vyzkoušet, jak moc mohou ČR šikanovat

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem | FOTO: ČTK

Komedie kolem sochy sovětského maršála, která na Praze 6 a nejen tam vzbuzovala kontroverze, měla za úkol jednu důležitou věc. Rusko si chtělo vyzkoušet, do jaké míry už mohou naší zemi, potažmo našim politikům, rozkazovat. Zkusili si také, jak zareagujeme na výhrůžky, nebo jestli jsou trollové v plné pohotovosti. S průběhem celé akce panuje zřejmě v Rusku nejen částečná spokojenost, ale také velké překvapení.

Plusy si může Kreml připsat za to, jak se do hybridní války zapojili čeští „vlastenci“, komunisti a obdivovatelé Vladimira Putina. Jedni nadávali na sociálních sítích, druzí stahovali ze sochy plachu, kterou na ni nechal instalovat starosta Prahy 6. Kdo nevěděl, jak by poslal na východ vzkaz, že se s ním může počítat, přišel demonstrovat „před Koněva“.

Nikoho z těchto lidí nezajímalo, proč by měla socha zmizet, nebo dokonce, co byl sovětský maršál zač. Kolik lidí kvůli němu zemřelo, kolik jich nechal zabít, kolik jich unesli z Československa a umístili do gulagů. Vymytý mozek, naplněný jen propagandou však nechce slyšet fakta. Umí jen nadávat, urážet a vyhrožovat.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář  (TOP 09)

To se prokázalo i na hlasování zastupitelstva, kde se řešila otázka setrvání problematické sochy na bubenečském náměstí Interbrigády. Aby vše dopadlo podle ruských představ, vyvíjela východní velmoc intenzivní nátlak na všechny zúčastněné. Převážně pak na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře. Ten byl totiž nejodbojnějším a nebál se postavit proti demagogickým výkřikům a výhrůžkám smrtí.

Za to si „vysloužil“ přirovnání k nacistům, které vyřkl ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Ten v dalších výrocích opět kritizoval, že jsme si „dovolili“ rozhodnout o soše, která stojí na našem území. Navíc takové soše, která není nijak smluvně ošetřena. Patří nám, my ji můžeme umístit, kam chceme.

To se však Kreml ze všech sil snažil znemožnit. Stačilo jen uvědomit přední ruské trolly, v čele s Jiřím Černohorským a začaly se dít věci. „Aktivista“ sundával plachtu, jel na policii, sundával plachtu, jel na policii. Komunikační schopností lépe vybavení Jiří Ovčáček zase řádil na Twitteru.

Socha maršála Koněva (KDU-ČSL Praha 6)

Nadával Kolářovi, Koněva vynášel do nebes a natočil video, na němž se snaží tvářit jako někdo důležitý. Má to jen tu drobnou chybu, že nižší státní úředník pro nikoho důležitý není.

Se svými komunistickými výlevy přispěchala i Marta Semelová, nebo Zdeněk Ondráček. Zapojili se i další exoti a chvílemi to vypadlo, že zastupitelstvo Prahy 6 nechá raději sochu na místě.

Ve čtvrtek však přišel moment, který musel mnohé překvapit. Především pak Rusko. Radní a zastupitelé na „šestce“ se téměř jednomyslně rozhodli, že Koněv musí pryč. Celé kolečko trapných proruských obhajob se zopakovalo a další rázný vzkaz přišel i z Moskvy. Tam totiž patrně nečekali, že právě kauza „maršál“ bude tím, co Rusům ukáže, že ještě nemají všechno jisté.

Na Hradě sice sedí muž, který by se pro Putina klidně dopustil vlastizrady (pokud už to neudělal), ale problém je jinde. Miloš Zeman sice vyhrál prezidentské volby, ale to neznamená, že všude jsou lidé, kteří ho obdivují. Existují naštěstí stále tací, jako je Ondřej Kolář. Politici, kterým vadí, že hlava státu naši zemi nereprezentuje, ale pouze jí dělá ostudu. Navíc, když ještě prezident zřetelně ukazuje, že občané České republiky jsou ti poslední, na kom mu záleží.

Eric Drooker

„Bitva o Koněva“ je u konce, zdá se. Rusové sice stále vyhrožují, tamní senátor Sergej Cekov by na ČR chtěl dokonce uvrhnout sankce. Nejen, že by nám to nijak neublížilo, ale ani se nic takového konat nebude. Celá hysterie kolem jedné sochy ovšem posloužila Krymu dostatečně.

Pro příště už soudruzi ví, kde musí přidat a s jakými sluhy se dá počítat. Dnes šlo sice o sochu, ale příště už to může být třeba dostavba Dukovan, nebo další pro Rusko zajímavé projekty. Dokáže se i v takovém momentě někdo postavit šikaně z Východu, nebo už se tentokrát necháme zastrašit? Ondřej Kolář ukázal, že se dá předem prohraný boj vyhrát. Je třeba jen odvahu, mozek a pevný názor. Demokratický.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]