Rusové chtěli poslat americké astronauty na detektor lži. Kvůli díře v Sojuzu

Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko kontroluje povrch kosmické lodě Sojuz MS-09.  (commons.wikimedia.org/public domain)

Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko kontroluje povrch kosmické lodě Sojuz MS-09. | FOTO: commons.wikimedia.org/public domain

Oficiální ruská agentura TASS sdělila, že ruští kosmonauti podstoupili test na detektoru lži, aby se vyjasnil případ s dírou objevenou na kosmické lodi Sojuz MS-09. Astronauti NASA takový test odmítli. Ve čtvrtek to agentuře TASS sdělil „vysoce postavený zdroj z domácího kosmického průmyslu“.

TASS 12. srpna píše s odvoláním na onen nejmenovaný zdroj: „Američané na rozdíl od ruských kosmonautů test na detektoru lži odmítli.“  Ruská strana prý také nedostala možnost prozkoumat nástroje a vrtáky, které jsou k dispozici na Mezinárodní vesmírné stanici, na přítomnost zbytků kovových úlomků z trupu kosmické lodi Sojuz MS-09.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Dne 30. srpna 2018 byl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice zjištěn pokles tlaku vzduchu. Později se ukázalo, že vzduch unikal otvorem v obytném prostoru kosmické lodi Sojuz MS-09. Specialisté dospěli k závěru, že otvor byl vyvrtán v trupu kosmické lodi zevnitř.“

Jiná zpráva agentury TASS téhož dne píše: „Díru v obytném prostoru ruské kosmické lodi Sojuz MS-09 vyvrtal v roce 2018 v podmínkách nulové gravitace člověk, který nebyl obeznámen s konstrukcí lodi, sdělil ve čtvrtek agentuře TASS vysoce postavený zdroj z domácího kosmického průmyslu.

‚Z osmi otvorů byl pouze jeden průrazný, zatímco ostatní byly vyvrtány jakoby s odskoky vrtáku, což spíše naznačuje vrtání v podmínkách nulové gravitace bez potřebné opory,“ uvedl zdroj.

Dodal, že došlo také k pokusu o vyvrtání otvoru v rámu kosmické lodi. ‚To znamená, že vrtání provedla osoba, která neprošla školením v konstrukci kosmické lodi Sojuz MS,‘ poznamenal.

K takovému poškození nemohlo dojít na Zemi, protože kosmická loď by před startem neprošla testy ve vakuové komoře, zdůraznil zdroj.

‚Proto Roskosmos okamžitě vyloučil verzi poškození kosmické lodi Sojuz MS-09 na Zemi,‘ dodal…

Šéf ruské státní vesmírné korporace Roskosmos Dmitrij Rogozin v září 2019 oznámil, že ruská vesmírná agentura původ díry zná, ale tuto informaci veřejnosti nesdělí.“

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Že by ohledně incidentu mohlo jít o nějakou aktivitu ze strany amerických astronautů, naznačovala ruská média již dříve. Celá historka je ale tak přitažená za vlasy, že říci to naplno se nikdo z ruských představitelů neodvážil. Na webu Arstechnica.com o tom psali již v prosinci 2018:

„Stále více ruských médií předkládá novou absurdní teorii – že únik na palubě stanice úmyslně způsobil astronaut NASA, aby si vynutil evakuaci nemocného člena posádky. Podle Robinsona Mitchella, který pro Ars překládá ruské články o vesmíru, se tato historka během posledních 24 hodin rozšířila jako požár.

Jeden z nejvýznamnějších článků vyšel ve středu v listu Kommersant, podle něhož ruští vyšetřovatelé usilovně pátrají po tom, zda Američané nepoškodili Sojuz úmyslně. Veřejně byl citován vedoucí představitel Roskosmosu Dmitrij Rogozin, který o ruském vyšetřování úniku řekl: ‚Výsledky, které jsme obdrželi, nám nedávají objektivní obraz. Situace je mnohem složitější, než jsme si dříve mysleli.‘

V soukromí však z několika zdrojů z vesmírné agentury prosakují do ruských médií mnohem šťavnatější komentáře. ‚Náš Sojuz se nachází vedle modulu Rassvet (Úsvit), hned vedle průlezu do amerického segmentu stanice,‘ řekl jeden ze zdrojů listu Kommersant. ‚Přístup k naší lodi je možný pouze se svolením našeho velitele, ale nemůžeme vyloučit neschválený přístup Američanů.‘

Pracovní teorie zní asi takto: V srpnu onemocněl jeden z členů americké posádky. V současné době (tedy v době popisované události, pozn. red.) jsou na palubě stanice tři: Velitel Drew Feustel, Ricky Arnold a Serena M. Auñón-Chancellor. K opuštění stanice by byl nutný odlet tří astronautů a kosmonautů, protože Sojuz nemůže odletět bez kompletní posádky, neboť by tak nezbylo dost míst pro nouzovou evakuaci. Motivem sabotáže bylo zřejmě to, že NASA nechtěla zaplatit celé náklady na nový Sojuz, pravděpodobně asi 85 milionů dolarů.

Rabín Lionel Blue (F24)

Proto, aby si vynutil evakuaci, ale nemusel platit náklady na další Sojuz, který by letěl ke stanici, vyvrtal astronaut NASA díru do orbitálního modulu jedné z kosmických lodí Sojuz. To by při návratu do atmosféry nepředstavovalo významný problém, protože orbitální modul je odpojen ještě před vstupem kosmické lodi do atmosféry. Jako důkaz toho ruské zdroje uvádějí, že v okolí místa úniku bylo několik ‚stop po vrtání‘, což svědčí o tom, že v mikrogravitaci někdo vrtal bez opory.

Podle zpráv je tato teorie ‚verze B‘ nyní prioritním předmětem vyšetřování zvláštní komise, kterou Roskosmos po úniku zřídil. Komise si údajně vyžádala americké videozáznamy z paluby stanice a také informace o zdravotním stavu současných členů posádky.

Rusové bohužel nepředpokládají spolupráci z důvodů ochrany lékařského soukromí. Jeden ze zdrojů listu Kommersant poznamenal: ‚Ale pokud náhodou informace neposkytnou, pak by byly jakékoli další otázky týkající se jejich podílu na incidentu zbytečné.‘

Představitelé NASA odmítli poskytnout jakékoli veřejné vyjádření k této záležitosti, protože nechtějí být do záležitosti zataženi. Nicméně v úterním rozhovoru pro ABC News, který se uskutečnil v rámci programu Space-to-Street, astronaut NASA, který velí stanici, Drew Feustel, důrazně odmítl, že by on nebo kterýkoli člen posádky tento problém způsobil. ‚Mohu jednoznačně říci, že posádka s tím na oběžné dráze nemá bezpochyby nic společného, a myslím, že je vlastně ostuda a poněkud trapné, že někdo ztrácí čas řečmi o něčem, na čem se podílela posádka,‘ řekl Feustel.“

Článek uzavírá, že taková teorie je směšná: „Zdá se, že jde o jakousi Rogozinovu hru, která má odvést pozornost veřejnosti (a jeho šéfa Vladimira Putina) od skutečnosti, že ruský program výroby kosmických lodí už není, co býval. Bude fascinující sledovat politické důsledky tohoto kroku, protože málokdy jsme byli svědky takového sporu mezi Roskomosem a NASA, které mají jinak obecně výborné pracovní vztahy.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]