Rusové chystají drtivý útok na Ukrajinu. Nasvědčuje tomu přesun vojáků i bojové techniky

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rusko podle pravidelného hlášení britského ministerstva obrany přesouvá vojáky k hranicím s Ukrajinou. Má se jednat o prvotní signál před další fází ruských útoků na okupovanou zemi. Ukrajinská vláda zareagovala varováním pro své občany, kteří bydlí poblíž míst, na něž by mohli směřovat nová bombardování či pozemní útok. 

Ruská pěchota má podle informací vojenské zpravodajské služby Spojeného království nově používat obojživelné transportéry MT-LB. Přitom do této chvíle se tento druh obrněnců používal spíše k podpoře vojsk a pro Rusko byl k přepravě vojáků zcela nevhodný. Obojživelník s pouhým jedním kulometem má ruská armáda ve výzbroji již téměř 70 let.

(Týdeník FORUM)

Ukrajinští bojovníci v sobotu podle informací gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje pokračovali v pokusech o blokádu postupu ruských vojsk po Donbasu. „Rusové střílejí po celé frontové linii. Nepřítel se snaží postoupit z Luhanské oblasti do vesnic Doněcké oblasti,“ sdělil Hajdaj na Telegramu.

Boje pokračovali i přes noc, kdy Rusové údajně v Luhanské oblasti podnikli přes dvě desítky raketových útoků. To odpovídá ruskému prohlášení, podle nějž chce Putinova armáda získat celý Donbas pod svou kontrolu.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala obyvatele Ruskem obsazených oblastí na jihu země, aby odcestovali. Bojí se totiž toho, aby občané nebyli využiti jako lidské štíty. Evakuace zatím probíhá v v části Chersonské a Záporožské oblasti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]