Rusové chystají novou ofenzivu. Přeskupují jednotky, tvrdí ukrajinská rozvědka

Ukrajinští dělostřelci v akci. Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Ukrajinští dělostřelci v akci. Ilustrační foto | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Podle zjištění ukrajinské rozvědky je pravděpodobné, že Rusko chystá ve válce novou ofenzivu a kvůli tomu přeskupuje po celé frontě své jednotky. Ve vysílání telethonu to oznámil Vadim Skibickyj, zástupce hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny .

„Dochází k pohybu nepřátelských mobilizačních rezerv, které je třeba zničit jako skutečně kritické cíle. Dříve, či později z těchto kasáren půjdou do první linie a zaútočí na naše vesnice, naše města,“ řekl Skibickyj.

Německý kancléř Olaf Scholz (Evropská unie)

Podle jeho vyjádření bude pro průběh války rozhodující nastávající jaro a také začátek léta.

O nové ruské ofenzivě hovořil již v prosinci v rozhovoru pro The Economist vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj. „Velmi důležitým strategickým úkolem je pro nás vytvořit zálohy a připravit se na ofenzívu, která může nastat v únoru, v lepším případě v březnu, v horším případě již na konci ledna,“ prohlásil Zalužnyj. Domnívá se, že Putin dá příkaz svým jednotkám zaútočit v hlavní směru nikoliv z Donbasu, ale útok se uskuteční se ve směru na Kyjev z území Běloruska. To však zatím odmítá běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, jenž žádnou podporu takovému plánu ani nenaznačil.

Očekávanou ruskou ofenzivu zmiňoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v lednu při setkání s představiteli Finska varoval, že Rusové evidentně budují síly pro nový rozsáhlý útok.

„Je zřejmé, že ruské vedení se připravuje na odvetu, hromadí síly. Ale je také zřejmé, že teroristický stát musí prohrát,“ řekl doslova Zelenskyj, který rovněž připomněl, že hovořil i o větší účasti Finska v koalici zemí v otázce dodávek moderních západních tanků Ukrajině

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články