Rusové jsou pochybní spojenci. Pomáhají hlavně sami sobě

Eric Drooker

Poslední dění v Sýrii budí pochybnosti o tom, co je vlastně pravým úmyslem Ruska. Pochybnosti jen řečnické. Cílem všeho, co Rusko dělá, je posílení pozice Ruska. Pokud se dnes angažuje v Sýrii a pomáhá asádovské dynastii, dělá to jen kvůli sobě. Jistě, nějaký resentiment tu může být, to přátelství už trvá tak dlouho.

Rusko ve středu zahájilo letecké údery v Sýrii. Nálety podle ministerstva obrany zamířily na vojenská zařízení, sklady zbraní a paliva a velitelství radikálů tzv. Islámského státu. Podle šéfa Pentagonu však ruské letouny nejspíš zaútočily na místa, kde IS nepůsobí. Syrská opozice hlásí mezi oběťmi náletů i civilisty včetně žen a dětí. Moskva to pochopitelně odmítla jako “nepravdivé informace”.

Podle šéfa syrské opozice podporované Západem bylo všech 36 obětí dnešních ruských náletů v Sýrii civilisty. Nezemřel prý žádný islamistický bojovník.

“Pochopitelně se nemíníme pohroužit do tohoto konfliktu bezhlavě,” řekl ruský prezident Vladimir Putin, když mu horní komora ruského parlamentu dala svolení k nasazení ozbrojených sil v zahraničí. Údajně půjde při operaci jen o časově omezenou leteckou podporu a nelze počítat s ruskou účastí v pozemních operacích.

Jak to má Kreml s časovým omezením, to u nás dobře známe. Rusové budou se svými vojáky v nějaké zemi tak dlouho, dokud budou chtít, nebo dokud je někdo nevyžene a budou svou přítomnost považovat za všeobecné blaho, nebo se tak aspoň budou tvářit. Pokud jde o bezhlavé ponoření do konfliktů, lze věřit tomu, že strašák druhého Afghánistánu je v Kremlu ještě živý. Jenže do ukrajinské války se Moskva taky ponořila dost bezhlavě a teď úplně neví, kudy kam.

Eric Drooker

Můžeme Putinovi věřit, že je ochoten a schopen pomoci s útoky na Islámský stát. Islamismus není nic dobrého ani pro Rusko. Dá se tak demonstrovat síla a odvést pozornost od Ukrajiny. Jak ale víme, když Rusko pomáhá hasit požár, vezme si po uhašení svůj díl ohořelé kořisti. Tentokrát bude hodně ohořelá a požár ostatně hned tak neskončí. Ale co by nezištné Rusko neudělalo pro nějakou novou základnu. Výroba základen by mu šla. Všechno ostatní mu drhne. To nic nemění na tom, že Západ zase umí vyrobit všechno, ale světová politika má ještě, jak soudruzi kdysi říkali, “jisté rezervy”.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články