Rusové kouzlí s cenou opravy Kuzněcova. Obnova vyhořelé letadové lodi má vyjít 30x levněji, než odhadovalo námořnictvo

Jedinou ruskou letadlovou loď, 35 let starý křižník Admirál Kuzněcov, prozrazuje kvůli zastaralým kotlům a pohonu na mazut hustý dým.  (Twitter)

Jedinou ruskou letadlovou loď, 35 let starý křižník Admirál Kuzněcov, prozrazuje kvůli zastaralým kotlům a pohonu na mazut hustý dým. | FOTO: Twitter

Rusko se připomnělo s chloubou svého námořnictva. Obnova jediné ruské letadlové lodi po loňském rozsáhlém požáru na její palubě vyjde levněji, než námořnictvo odhadovalo. Podle odhadu loděnice dokonce zhruba 26x levněji. Naplní se tak sen americké generality, že plovoucí černá díra na ruský armádní rozpočet bude svou funkci plnit i nadále.  

Oprava mazutem poháněného křižníku se zahnutou vzletovou dráhou namísto katapultu nemá stát 95 miliard rublů (28 miliard korun), jak původně odhadovalo samo námořnictvo, ale „jen“ 350 milionů rublů (105 milionů korun). Tvrdí to alespoň vedoucí společnosti United Shipbuilding Corporation (USC) Alexej Rachmanov, který zároveň ujišťuje, že zmíněný křižník dostane armáda podle plánu v roce 2022.

„Dnes jsme spočítali, kolik bude stát obnova lodi. Celkový rozpočet se pohybuje v rozmezí 300–350 milionů rublů. Máme štěstí, že oheň neovlivnil nic významného na lodi, a není důvod se domnívat, že tato konkrétní událost nějak ovlivní dokončení opravy ‚Admirála Kuzněcova‘, citovala Rachmanova agentura TASS. O původní, nesrovnatelně vyšší sumě, psal list Kommersant s odvoláním na experty ruské Severní flotily.

Požár z prosince 2019 připravil dva lidi o život a dalších 12 se při něm zranilo, nejčastěji se otrávili zplodinami z izolace kabelů. Živel zažehla jiskra od svářečky během oprav v Murmansku na severu Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]