Rusové kradou vojenský materiál a snaží se ho propašovat domů. Objevují se i ozbrojené loupeže s kradenými zbraněmi

Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Ilustrační foto | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Od počátku války bylo již přes čtyřicet ruských vojáků postaveno před soud za zpronevěru, skladování, přepravu a nošení zbraní, střeliva či výbušných zařízení. Na základě prozkoumání databází všech posádkových vojenských soudů v Rusku to zjistil server Verstka.

Ze zveřejněných rozsudků plyne, že vojáci při cestě na dovolenou do zázemí odvážejí z fronty střelné zbraně či munici, a to včetně ostrých granátů. Na dvě desítky mužů byly za tyto krádeže již odsouzeny.

Tank Leopard 2A6 (Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0 1.0)

Server Verstka uvádí případ, kdy vojenský soud poslal na dva a půl roku do vězení muže, u kterého bylo při kontrole na kontrolním stanovišti u Kerčského mostu, přes který se vracel domů, nalezeny v batohu čtyři tříštivé granáty, pět nábojů a dýmovnice. Po zatčení uvedl, že tuto munici měl u sebe z důvodu osobní bezpečnosti.

U dalšího muže, který se vracel z přední linie přes Krym, objevil dopravní policista útočnou pušku, pistoli Makarov a 300 ostrých nábojů. Další dopravní policisté v Samarské oblasti našli u vojáka z Čeljabinska, který se vracel domů, pistoli Makarov a dva zásobníky s náboji.

Ohroženi byli i cestující na železnici, neboť byl zadržen voják, u kterého objevili příslušníci železniční policie obranný granát F-1, který dokáže zabíjet až na vzdálenost 200 metrů. Vyšetřovatelům řekl, že chtěl tento granát použít k chytání ryb.

Zjištěny byly i případy, kdy se zbraně a munici podařilo propašovat až domů. Například v Reutově dali dva kamarádi, kteří se vrátili z války, majiteli pronajatého bytu nabité zásobníky z útočné pušky Kalašnikov a pušky Dragunov. Následně byli zadrženi policií.

V Brjansku pak policie, která byla přivolána k opilecké rvačce v bytě, objevila na stole volně položený tříštivý granát. Další opilec střílel na veřejném prostranství z pistole Makarov poblíž obchodu s potravinami. Soud ho nakonec potrestal jen trestem veřejných prací.

Někteří ze zadržených a vyšetřovaných však trestu unikli. Podle Verstky totiž přesvědčili soud, že si svoji chybu uvědomili a napravili ji tím, že ve svých vojenských jednotkách pořádali veřejné přednášky o odpovědnosti za nelegální držení zbraní a věnovali různě vysoké částky na fond pomoci dětem z dětských domovů.

Že však tyto zbraně slouží i k páchání násilné trestné činnosti, vyplývá z dalších trestních spisů. V srpnu 2022 tak ve Smolenské oblasti čtveřice ozbrojených mužů, mezi nimiž byl i smluvní voják, zaútočila na ukrajinské uprchlíky v dočasném ubytovacím středisku. Rovněž v srpnu v Rostově na Donu zastřelil voják z pistole Makarov taxikáře poté, co se s ním pohádal kvůli politické situaci. A v prosinci v Petrozavodsku další voják zastřelil svou ženu ukradenou pistolí Makarov, uvádí Verstka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články