Rusové mají seznam Ukrajinců, které po invazi zabijí, stojí v dopise Spojených států pro OSN

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Spojené státy informovaly vysokou komisařku OSN pro lidská práva, že existuje seznam lidí, které chce Moskva nechat zabít nebo zadržet po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Podle informací, které má k dispozici redakce The New York Times, může docházet i k únosům a mučení civilistů či jejich posílání do detenčních táborů.

Pravděpodobnými terči útoků by měli být lidé, kteří nesouhlasí s ruskou agresí, včetně disidentů z Ruska a Běloruska žijících na Ukrajině, novinářů, protikorupčních aktivistů a příslušníků etnických a náboženských menšin a komunity LGBTQ.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

V dopise, který byl adresován vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, se rovněž uvádí, že ruské síly plánují porušování lidských práv. „Máme věrohodné informace, že ruské síly plánují použít k rozehnání pokojných protestů či dalších pokojných projevů odporu, které si samy tak vyhodnotí, sílu,“ stojí v dopise, který podepsala Bathsheba Nell Crockerová, velvyslankyně USA při úřadu OSN v Ženevě.

O „seznamu smrti“, kterým disponují americké zpravodajské služby, se hovoří od konce minulého týdne. 

Už ve čtvrtek na Radě bezpečnosti OSN vyjádřil ministr zahraničí USA Antony Blinken obavy o dodržování lidských práv na Ukrajině, pokud bude napadena ruskými vojsky. „Zejména uvedl, že Spojené státy mají informace, které naznačují, že se Rusko zaměří na konkrétní skupiny Ukrajinců,“ uvádí se podle The New York Times v dopise.

Blinken zároveň vyzval zástupce Ruska, aby zvolili diplomatickou cestu. I o ní chce tento čtvrtek hovořit s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. To však pouze za předpokladu, že do té doby nedojde k invazi na Ukrajinu.

Za stejných podmínek se uskuteční i summit Joea Bidena a Vladimira Putina. Oba prezidenti by se měli setkat po rozhovoru s francouzskou hlavou státu Emmanuelem Macronem, který se stal jakýmsi mediátorem mezi Ruskem a USA.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]