Rusové měli rozmístit v Záporožské jaderné elektrárně raketomety, tvrdí Ukrajinci

Záporožská jaderná elektrárna (DENAMAX / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Záporožská jaderná elektrárna | FOTO: DENAMAX / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ruské jednotky ovládající ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu v jejím areálu rozmístily raketomety Grad. Dnes to uvedla ukrajinská společnost Enerhoatom. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

Raketomety Grad jsou podle Enerhoatomu vedle skladu vyhořelého paliva, který se nachází blízko šestého bloku elektrárny. Rusové je mohou použít k útokům na druhé straně řeky Dněpr, třeba na města Nikopol a Marhanec. Blízkost reaktoru a skladu vyhořelého paliva jim pak poslouží jako „štít“ před možnou ukrajinskou odvetou, uvedl Enerhoatom. Již dříve podle něho ruská armáda poblíž šestého bloku vybudovala blíže nespecifikované součásti obranné infrastruktury.

()

Záporožskou jadernou elektrárnu ruské jednotky obsadily několik týdnů po začátku invaze na Ukrajinu. Obě strany se navzájem obviňují z ostřelování elektrárny, která je největším zařízením tohoto typu v Evropě.

Agentura AP připomíná, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) do elektrárny poslala své inspektory a snaží se prosadit, aby kolem elektrárny vznikla demilitarizovaná zóna. MAAE nereagovala na žádost o komentář k tvrzení Enerhoatomu o rozmístění raketometů Grad. Rusko tvrdí, že musí udržet kontrolu nad elektrárnou, aby ji bránilo před ukrajinskými útoky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články