Mezi Rusy na okupovaném Krymu sílí obavy z povolání do armády, informovalo ukrajinské Centrum národního odporu. Tempo mobilizace se totiž podle něj zrychluje, a povolávání do armády je tak stále častější.
„Takzvaná částečná mobilizace Kremlu zrychluje tempo. Navzdory slibům, které dostal premiér tzv. Autonomní republiky Krym Sergej Aksjonov od vlády Ruské federace, že na Krymu k masové mobilizaci nedojde, počet předvolání se v krymských městech rychle zvyšuje,“ píše se ve zprávě, kterou vydalo ukrajinské Centrum národního odporu, které situaci na Krymu, jenž je Ruskem již takřka devět let okupován, monitoruje.
Místní Rusové i ti, kteří se sem přestěhovali poté, co poloostrov v roce 2014 Rusko anektovalo, propadají podle informací spolupracovníků Centra národního odporu panice. Přispívá tomu údajně i fakt, že ti lidé, kteří se nechali na Krym nalákat slibem zaměstnání a vyšších mezd či klidné vojenské služby v krymském zázemí, jsou po pouhých dvou až třech týdnech nepříliš kvalitního výcviku posíláni přímo do válečné zóny na Ukrajině.
Dokonce i ruské podniky, které sem po roce 2014 cíleně přenesly své výrobní kapacity, aby světu ukázaly, že Krym je ruský, odesílají finanční prostředky zpátky do centrálního Ruska a místní úřady se připravují na nucenou evakuaci, která má přijít v okamžiku, kdy se začne o Krym bojovat.
„Týká se to zejména hotelového a restauračního byznysu, kterému loňská sezóna nevyšla, a evidentně ani letos nebude poptávka po cestování do zdejších resortů,“ konstatuje Centrum národního odporu.
Situaci mezi ruskými okupanty nepřidalo ani prohlášení poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljaka, který prohlásil, že letošní sezóna na Krymu bude „velmi, velmi horká“. To si místní Rusové či kolaboranti z ukrajinských řad vykládají jako signál, že dojde k nějakému pokusu o útok na Krym a jeho deokupaci. Na mnoha místech Krymu se navíc objevují ukrajinsky psané nápisy, že Krym čeká na osvobození od ruských okupantů či že Krym je Ukrajina.