Rusové na odchodu hromadně popravovali civilisty, stříleli je zezadu do hlavy. V ulicích Buči se válejí desítky těl

Snímek z města Buča po osvobození od Rusů (Profimedia)

Snímek z města Buča po osvobození od Rusů | FOTO: Profimedia

V ulicích osvobozených měst v okolí Kyjeva, odkud Ukrajinci vytlačili ruskou armádu, nacházejí příchozí desítky těl mrtvých civilistů. Leží všude. Na chodnících, silnicích, na dvorcích domků, ale jsou i ve zdemolovaných autech a domech. Nezřídka mají svázané ruce, často mají stopy po smrtící střelné ráně zezadu do hlavy.

Ukrajinské síly v minulých dnech získaly zpět kontrolu například nad městem Buča. Podle BBC popsal reportér tiskové agentury AFP, že město je zdemolované, v jedné z ulic napočítal dvacet mrtvých civilistů. Nejméně jeden z nich měl svázané ruce. Šestnáct jich leželo na chodníku, jeden na dvoře domu, jeden na kraji silnice. Vedle zabitého civilisty se svázanýma rukama ležel otevřený ukrajinský pas.

Starosta města Anatolij Fedoruk řekl BBC, že všech dvacet zabitých lidí bylo střeleno zezadu do hlavy. Potvrdil také, že ve vracích aut zničených ruskou střelbou jsou další mrtví lidé. Podle Fedoruka už město muselo nechat do společného hrobu uložit téměř 300 těl.

Eric Drooker

Šokující fotografii z Buči, na níž jsou zastřelení civilisté ležící na zemi se svázanýma rukama, zveřejnil v sobotu večer na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. „Tito lidé nebyli vojáci. Neměli zbraně. Nepředstavovali hrozbu. Ke kolika dalším takovým případům nyní dochází na okupovaných územích?“ okomentoval Podoljak snímek.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj televizi Fox News řekl, že vyzývají obyvatele osvobozených obcí, aby se domů vraceli jen opatrně a pozvolna. V obcích a jejich okolí jsou od Rusů miny. „Položili miny na celém území, v domech, pod stroje, a dokonce i pod těla těch, které zabili,“ řekl prezident.

Novináři zmíněné BBC hlásili mrtvá těla i z dalších míst. Například mezi vesnicemi Mria a Myla našli třináct mrtvých Ukrajinců.

Ukrajinské síly už mají zpět pod svojí kontrolou obce a města v celé Kyjevské oblasti. Prezidentský poradce Oleksij Arestovyč podle AFP k situaci kolem hlavního města poznamenal, že ukrajinští vojáci „vyhnali nepřítele k hranici“ a že bylo v oblasti osvobozeno více než 30 obcí. „Zmocnili jsme se velkého počtu opuštěných vojenských vozidel bez paliva,“ dodal Oleksij Arestovyč ve videu, které zveřejnila prezidentská kancelář.

Jak vypadají města a vesnice, odkud Ukrajinci vyhnali Rusy, je vidět například na tomto videu:

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]