Rusové něco chystají. Duma zavedla do trestního zákoníku pojmy „mobilizace“ a „stanné právo“

Ruská armáda na Ukrajině (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruská armáda na Ukrajině | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Poslanci ruské Státní dumy v úterý ve druhém a třetím čtení jednomyslně přijali změny ruského trestního zákoníku. Mezi nové články trestního zákoníku Ruské federace tak byly zavedeny „dobrovolné vzdání” či kapitulace a “plenění”. Upozornil na to server Meduza.

Zákon také zvyšuje trest vězení na deset let „za neoprávněné opuštění jednotky v době mobilizace a stanného práva“. V případě nedostavení se a dezerce jsou trestně odpovědní i ti, kteří jsou v záloze a jsou povoláni na vojenský výcvik.

(Týdeník FORUM)

Přijaté novely navíc stanovují 2 až 3 roky vězení za odmítnutí účasti na vojenských akcích a „neplnění rozkazu nadřízeného vydaného v období stanného práva, v době války nebo v podmínkách ozbrojeného konfliktu“.

Ve druhém čtení pro pozměňovací návrhy hlasovalo 381 poslanců, jeden se zdržel. Ve třetím čtení pro novelu hlasovalo 389 poslanců.

Dodatky byly přijaty na pozadí žádostí loutkových vlád na dočasně okupovaných územích Ukrajiny v Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti, aby byla okamžitě uspořádána „referenda“ o „připojení“ k Rusku. Žádný z regionů však není zcela obsazen Ruskem a navíc Ozbrojené síly Ukrajiny pokračují v osvobozování osad v Chersonské oblasti i oblasti Luhanska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články