Rusové očekávají, že Ukrajinci překročí Dněpr, domnívají se vojenští analytici

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Americký ústav pro studium války ISW se na základě analýzy satelitních snímků postavení ruské armády v Chersonské oblasti domnívá, že Rusové očekávají, že ukrajinské síly mohou překročit Dněpr a zahájit protiofenzívu na východě této oblasti. Došlo by tak k ohrožení všech důležitých komunikací spojujících Krym s Ukrajinou.

„Ruské jednotky zjevně nepočítají s tím, že se jim podaří zabránit ukrajinským jednotkám v přechodu řeky Dněpr, a také neupřednostňují obranné pozice, které by takový přechod zastavily,“ píše se v pravidelné zprávě, kterou k situaci na frontě ISW vydává.

(Týdeník FORUM)

Podle analytiků ISW se v místě vytvářejí podmínky pro dlouhodobou obranu na východě Chersonské oblasti. To zřejmě umožní vytvořit silné ukrajinské opevnění na východním břehu Dněpru.

V této době se ruské jednotky snaží posílit své pozice na východě Chersonské oblasti v okolí kriticky důležitých zásobovacích tras. Na satelitních snímcích jsou jasně patrné zákopy a protitanková opevnění, které Rusové budují podél linie, kde na sebe ukrajinské a ruské jednotky narážejí. „Většina těchto polních opevnění se nachází přímo na demarkačních liniích a je většinou orientována kolmo na samotné komunikace. Jako takové vypadají spíše jako dobře navržené zátarasy než části kompletních obranných linií,“ konstatují analytici ISW.

Silně opevněn byl i pás v délce asi tří kilometrů, jenž odděluje od Chersonské oblasti kosu Kinburn, a také lze pozorovat opevnění podél pláží směrem na jih a východ od tohoto pásu. Obranné pozice ruské armády jasně naznačují, že velení očekává ukrajinskou protiofenzivu směřovanou přes koryto Dněpru.

ISW však zároveň poznamenává, že většina vybudovaných opevnění není určena k boji v otevřeném terénu, ale k ochraně silnic. Na místech, kde byla vybudována, tak budou značně zranitelná. Navíc spousta z těchto krytů a opevnění je umístěna v tak značné vzdálenosti, že nemůže poskytovat dostatečné krytí dopravních tepen, které mají chránit.

Analytici se tak spíše kloní k názoru, že vybudované opevnění nemá ukrajinskou protiofenzivu zastavit, ale spíše jen zpomalit, aby ruští okupanti stihli do oblasti dovézt další posily.

„Ruské snahy připravit rozsáhlé obranné pozice na východě Chersonské oblasti, bez ohledu na to, jak dobře nebo špatně jsou provedeny, podtrhují zásadní význam této oblasti pro další průběh války,“ konstatuje ISW, podle něhož v případě, že se Ukrajinci usadí na východním břehu Dněpru, by mohli spustiti „protiofenzivu na Melitopol ze západu“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články