Rusové ostřelují Záporožskou jadernou elektrárnu pod ukrajinskou vlajkou, tvrdí zpravodajci

Záporožská jaderná elektrárna (Maxim Gavrilyuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Záporožská jaderná elektrárna | FOTO: Maxim Gavrilyuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Útoky na největší evropskou jadernou elektrárnu údajně stále pokračují. Jak informuje Hlavní zpravodajská služba ukrajinského ministerstva obrany, ruské ozbrojené síly ostřelují elektrárnu v Záporoží především z obce Vodiane. Navíc používají ukrajinskou vlajku, aby vina nepadla na Rusko.

„Jeden z ruských dělostřeleckých úderů poškodil první blok čerpací stanice tepelně-komunikačního podzemního závodu. Další zásah vedl k částečnému zničení požární stanice zodpovědné za bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny,“ uvádí se ve zprávě, kterou cituje agentura Interfax. 

(Týdeník FORUM)

V důsledku nepřátelského ostřelování údajně také vzplály lesy a tráva v blízkém okolí, což způsobilo značné zakouření. „Hašení požárů způsobených ostřelováním je kvůli ostřelování požární stanice obtížné,“ informují ukrajinští zpravodajci.

Okupační síly se také snaží vytvořit pocit, že všechny útoky mají na svědomí Ukrajinci. Navíc byly nedávno do závodu přistaveny dva autobusy, které mají budit dojem přítomnosti místních obyvatel a zaměstnanců. Rozvědka ovšem tvrdí, že by se k ničemu takovému zdejší lidé nepropůjčili.

„Ke vjezdu do města Rusové přistavili dělostřelecký kanón Pion s bíle namalovaným písmenem ‚Z‘. Na samohybném děle byla vyvěšena modrožlutá ukrajinská vlajka. Zřejmě to bude použito k další provokaci, která má obvinit ozbrojené síly Ukrajiny,“ jsou přesvědčeni Ukrajinci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]