Rusové oznámili, že zadrželi podezřelé z útoku na Kerčský most. Zveřejnili i podivné video

Kerčský most. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Rosavtodor)

Kerčský most. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Rosavtodor

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, pět Rusů a tři občany Ukrajiny a Arménie. Za organizátora útoku podle ruské agentury TASS označila šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Ukrajinská rozvědka tvrzení FSB označila za nesmysl a odmítla se k nim dál vyjádřit. Kyjev se k zodpovědnosti za sobotní explozi na mostě, který spojuje Rusko s anektovaným Krymem, nepřihlásil.

„V současné době bylo v rámci trestního stíhání zadrženo pět ruských občanů a tři občané Ukrajiny a Arménie, kteří se zúčastnili přípravy zločinu,“ uvedla FSB. Dodala, že společně s federální kriminální ústřednou služba zjistila, že útok na most zorganizovala rozvědka ukrajinského ministerstva obrany, její náčelník Kyrylo Budanov, její pracovníci a agenti.

(Týdeník FORUM)

„Veškerá činnost FSB a vyšetřovací ústředny je nesmysl. Jsou to falešné struktury, které slouží režimu (ruského prezidenta Vladimira) Putina, takže se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ řekl zástupce tiskového oddělení ukrajinské rozvědky Andrij Jusov veřejnoprávní stanici Suspilne.

Na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s protiprávně anektovaným ukrajinským poloostrovem Krymem, se v sobotu po výbuchu zřítila část vozovky a vzplály cisterny na železniční části stavby. Podle ruských úřadů explozi způsobila bomba v nákladním autě. Výbuch si podle ruských médií vyžádal čtyři oběti na životech.

Ruský prezident Vladimir Putin označil masivní ruské raketové údery na ukrajinská města v posledních dnech za odvetu za ukrajinské útoky, mezi které zařadil i „teroristický útok“ na Kerčském mostě.

Výbušné zařízení bylo podle FSB zamaskováno v rolích polyetylenové fólie na 22 paletách o celkové váze 22,770 kilogramu. Tento náklad byl vypraven na počátku srpna z ukrajinského přístavu Oděsa a do Ruska se dostal přes Bulharsko, Arménii a Gruzii, přičemž se několikrát změnily přepravní dokumenty. Náklad, který jako by odesílala firma z Uljanovska neexistující společnosti na Krymu, byl 7. října naložen na kamion ruského občana Machira Jusubova, který odjel směrem do Simferopolu na Krymu. FSB podle listu Ukrajinska pravda zveřejnila video z prohlídky vozu a jeho rentgenový snímek, který údajně ukazuje výbušniny uvnitř.

Jenže zatímco kamion má na přívěsu náhradní kolo a kamion samotný má dvě nápravy, jak ukazuje i zveřejněný snímek, onen rentgenový obrázek prezentuje nákladní vůz, jenž má jen jednu nápravu a chybí i ono rezervní kolo.

„FSB to s rentgenem náklaďáku a videem z jeho kontroly děsně podělalo. Pozor na obrázky: na rentgenu není žádné rezervní kolo, což je vidět na záběrech z video dohledu. Navíc jedna náprava před kamionem magicky zmizela. Bylo by snazší najít odpovídající model nákladního auta a přívěsu a projet jej rentgenovým přístrojem a použít tento obrázek, než použít tento snímek pro smích. Nezdá se možné, že se to stalo náhodou, je to tak špatné, že to musí být úmyslné?“ napsal na twitter server Tpyxa.

Server Meduza předpokládá, že na rentgenovém snímku není vybuchlý kamion, ale druhý kamion, v němž podle FSB bylo výbušné zařízení převezeno z Gruzie do Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články