Představitelé celkem 44 států se shodli na nutnosti vytvořit zvláštní tribunál pro Rusko, který by vyšetřil všechny válečné zločiny, jež Putinův režim během útočné války na Ukrajině spáchal. Informovala o tom nizozemská vláda.
„Opětovně potvrzujeme své důrazné odsouzení aktů agrese ze strany Ruské federace proti Ukrajině; tyto činy, včetně pokusu o nezákonnou anexi ukrajinských regionů, jsou flagrantním porušením Charty OSN, porušením mezinárodního práva, které s sebou nese odpovědnost státu Ruská federace, ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost a zpochybňují respekt k mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech a podkopávají demokratické hodnoty,“ stojí v prohlášení, které na závěr konference „Obnova spravedlnosti pro Ukrajinu“ v Haagu podepsalo 44 z 57 účastnických států.
Mezi zeměmi, které prohlášení a vytvoření speciálního tribunálu požadují, jsou například USA, Kanada, Gruzie, Japonsko, Moldavsko, Nový Zéland či Velká Británie, ale také všechny členské země Evropské unie s výjimkou Maďarska, Slovenska, Kypru a Rakouska.
„Věříme, že zločiny Ruska nemohou zůstat nepotrestány,“ prohlásila ve svém vystoupení na konferenci Hanke Bruinsová Slotová, nizozemská ministryně zahraničí. Zároveň uvítala vytvoření mezinárodního registru ztrát, do kterého bylo již k počátku dubna zaneseno přes sto žádostí o odškodnění ze strany Ruska.
„Před dvěma lety všichni kategoricky odmítli myšlenku zvláštního tribunálu pro zločin ruské agrese proti Ukrajině. Před rokem se zdálo, že kvůli tomu zabředneme do sporů mezi státy. Dnes má většina jasno v tom, že zřízení plně funkčního tribunálu nemá alternativu,“ zareagoval na konferenci ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
„Jsem vděčný všem státům, které uznávají, že je důležité dosáhnout v této věci výsledků. Jsem přesvědčen, že společnými silami se nám podaří nalézt všechna potřebná řešení a uvést tribunál v život. Musíme vyvinout další úsilí, aby se to podařilo,“ poděkoval na závěr Kuleba signatářům výzvy.