Po úspěchu Ukrajinců u Bachmutu a částečném prolomení obranných linií v Záporožské oblasti se Rusové pokoušejí za každou cenu zabránit jejich dalšímu postupu, zatímco se ruští výsadkáři pokoušejí zuby nehty o protiútoky, často za cenu velkých ztrát. V týlu budují Rusové další obranná postavení a do oblasti u Tokmaku přivážejí rychle další zálohy.
„Nepřítel zvyšuje aktivitu. Rusové se nemohou smířit s tím, že přišli o Kliščijivku, Andrijivku. Snaží se pokračovat v útočných akcích v dalších částech Bachmutské oblasti. Probíhají divoké, brutální bitvy,“ řekl v pondělí důstojník Brigády rychlého nasazení Rubižské národní gardy s volacím znakem Pavlo.
Bachmut je podle něj pro Rusy velmi důležitý, ale válka po jeho pádu neskončí a Ukrajinci si nemohou dovolit obětovat tak jako jejich nepřítel desítky tisíc životů, aby ho obsadili. Namísto toho se snaží využít terén a kontrolovat ruské protiútoky, při nichž se Rusové zoufale snaží za cenu velkých ztrát získat zpět Ukrajinci dobyté strategicky důležité lokality.
Rusům hrozí další katastrofa
Velmi dramatická je situace v Záporožské oblasti, u obcí Verbove a Novoprokopivka, jižně od obce Robotyne, kde rovněž pokračují zuřivé boje. V neděli lokalizovali analytici záběry ukrajinských bojových vozidel operujících na západních okrajích první zmíněné obce, zatímco ruští vojenští blogeři hovoří o tom, že jejich výsadkáři z 56. pluku kontrolují již jen polovinu obce.
Jak si povšiml deník The Kyiv Post, existují záběry zachycující ukrajinské jednotky útočící rovněž ze severu města, takže obráncům údajně hrozí, že budou zcela odříznuti od ostatních ruských sil. Obdobná situace znamenala katastrofu pro ruské vojáky obklíčené při osvobozování výše zmíněné Andrijivky. Ti, kteří se nevzdali, byli zničeni.
Ruští vojáci jsou navíc podle zpráv blogerů vyčerpaní, absentují rotace, nemají dovolenky, a navíc získali dojem, že vedení armády klame veřejnost o skutečné vážnosti jejich postavení. „Jak dlouho bude Sergej Šojgu skrývat průlom ve Verbove?“ ptá se na adresu ruského ministra obrany jeden z ruských válečných komentátorů
Rusko se možného průlomu očividně děsí, protože urychleně buduje další a další obranné pozice. Současně posílá do oblasti další živou sílu, stejně jako palivo a další zásoby. Legitimní starosta okupovaného Melitopolu Ivan Fedorov uvedl, že jeho město zůstává pro Rusy nadále důležitým logistickým uzlem.
Přijíždí potrava pro děla
Obyvatelé města prý téměř denně vidí projíždějící autobusy se zakrytými okny. Podle nich vezou další „potravu pro děla“ určenou pro zastavení ukrajinského náporu v Záporožské oblasti, tedy ruské vojenské posily. Město Tokmak, které je považováno za další logický cíl ukrajinského postupu, proměnili Rusové ve svou vojenskou základnu. Připomeňme, že Rusko se již dříve podle ISW muselo uchýlit k přesunům záloh z jiných částí fronty, které to logicky oslabilo. Nyní se tedy zdá, že se snaží znovu doplnit prořídlé stavy své armády.
Poradce ukrajinského legitimního starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko zase informoval o tom, že Rusové budují opevnění v trojúhelníku mezi obcemi vzdálenými 20–40 kilometrů na sever od okupovaného přístavního města. Ta mají zřejmě posloužit jako nárazníková zóna.
Jak poznamenává vojenský analytik Petro Černyk, ukrajinská armáda je oproti loňsku výrazně mobilnější, což může představovat výhodu po dokončení průlomu prvotní, tzv. Surovikinovy linie. Stále se ovšem bude muset vyrovnat s existencí dobře opevněných měst, jako je Tokmak či Melitopol. Černyk se přesto domnívá, že v konečném důsledku, po překonání obranné linie, budou jednotky vyzbrojené moderní technikou schopny využít svých předností, mezi něž patří zejména rychlá, dostatečně obrněná a vyzbrojená vozidla, jimiž jsou vybaveny.