Rusové pohrozili americkým diplomatům. Ve hře je jejich vyhošťování

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí vyzvalo americkou ambasádu v Moskvě, aby změnila svou rétoriku při sdílení informací o válce proti Ukrajině. Současné výroky pokládá Rusko pokládá za lživé. Proto americkým diplomatům vyhrožují vyhošťováním, jako důvod chtějí uvádět „rozvratnou činnost“. O ruském záměru informovala agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný „zdroj blízký vedení ministerstva“.

Poslanci Státní dumy krátce po invazi vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 přijali nové zákony. Ty hrozí až 15 lety vězení za šíření informací o ruské armádě, které úřady považují za dehonestační. Kvůli šíření zpráv o válečných zločinech, kterých se dopouští ruští vojáci či žoldáci z Wagnerovy skupiny na okupovaném území, už byli například uvězněni někteří opoziční politici.

(FORUM 24)

Sedmého února 2023 byla americkému velvyslanectví v Moskvě předána oficiální nóta, požadující zastavení činností neslučitelných se statutem diplomatické mise, jako je vměšování do ruských vnitřních záležitostí,“ řekl anonymně diplomat.

„Navzdory četným varováním, zejména nótě ruského ministerstva zahraničí z 9. prosince 2022, americká diplomatická mise pokračuje v nekalých aktivitách v informačním prostoru. Vyžívá se v neslušných poznámkách o ruském vedení války a v šíření falešných zpráv o ruské armádě. To však představuje trestný čin,“ dodal.

Ruské ministerstvo podle zdroje varovalo americké diplomaty před snahou pokoušet se o rozvratnou činnost a verbovat vlivové agenty s cílem vyvolat rozpory a spory v ruské společnosti a podněcovat protistátní vystoupení.

„Pracovníci velvyslanectví, kteří se na tom budou podílet, budou vyhošťováni bez ohledu na to, jaké funkce zastávají,“ prohlásil diplomat.

Nová americká velvyslankyně v Moskvě Lynne Tracyová, která nastoupila v ruské metropoli minulý měsíc, byla podle zdroje TASS přísně poučena o nezbytnosti dodržovat ruské zákony a ukončit činnost odporující požadavkům úřadů a ustanovením vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články