Rusové použili termobarické zbraně. Potřebujeme raketomety, volají Ukrajinci

Termobarický raketomet TOS-1A (Goodvint / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Termobarický raketomet TOS-1A | FOTO: Goodvint / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, ze kterých je jasně patrné, že ruští okupanti při ostřelování Novomichajilvky v Doněcké oblasti použili obávané termobarické zbraně. Ukrajinci chtějí úder vrátit, ale k tomu podle svých slov potřebují pomoc v podobě salvových raketometů MLRS.

Děsivé video ukazuje exploze termobarické munice, která ničí vše živé na ploše o poloměru kruhu cca 115 metrů, tedy celkem až 40 000 metrů čtverečních. Navíc svým účinkem dokáže dočasně vyřadit i další bojovníky do vzdálenosti až 150 metrů od výbuchu.

()

Termobarické zbraně fungují na principu dvojí exploze. Při té první je v určené výšce do ovzduší rozprášen vysoce hořlavý aerosol, který někdy bývá doplněn ještě o hořčíkový prášek, který zvyšuje teplotu hoření. Druhá exploze pak tento aerosol zapálí. Dojde tak k explozi, která je silnější než v případě „běžných trhavin“, protože vzniká tlaková vlna s obrovskou ničivou silou podobnou síle jaderného výbuchu. Kvůli prudkému ochlazení horkých plynů navíc dochází k podtlaku. Vojáky, kteří přežijí samotný výbuch, tak usmrtí podtlak, který jim potrhá plíce. Tlaková vlna dokáže zničit i budovy či obrněnou techniku. Kromě samotné devastace bezprostředního okolí výbuchu dochází i k psychologickému efektu a k následné demoralizaci blízkých jednotek.

Systémy, které byly na Ukrajině použity, jsou postaveny na podvozku ruského, respektive ještě sovětského tanku T-72. TOS-1 Buratino dokáže odpálit 30 raket ráže 220 mm, z nichž každá je vybavena termobarickou hlavicí o hmotnosti 100 kg. Vylepšená verze TOS-1A Solncepjek používá rakety s hlavicí o hmotnosti 217 kg. Dolet raket je v obou případech až 6 kilometrů.

„Ruský TOS-1A ostřeluje ukrajinské pozice u Novomichajlivky v Doněcké oblasti. Tak vypadá největší a nejděsivější válka 21. století. Ukrajina je připravena vrátit úder. K tomu potřebujeme MLRS ve stylu NATO. Ihned,“ napsalo ukrajinské ministerstvo obrany.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Prezident Zelenskyj již v úterý řekl, že je „vděčný všem partnerům Ukrajiny, kteří pomáhají. Ale znovu a znovu zdůrazňuji: čím déle bude tato válka trvat, tím větší bude cena ochrany svobody nejen pro Ukrajinu, ale i pro celý svobodný svět“.

„Dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu – MLRS, tanků, protilodních a dalších zbraní – jsou proto nejlepší investicí do udržení stability ve světě a zabránění mnoha vážným krizím, které Rusko stále plánuje nebo již vyvolalo,“ dodal prezident.

Podle generálního štábu ukrajinské armády pokračovaly ruské síly v ofenzívě v několika částech východní oblasti Donbasu. Toto průmyslové srdce uhelných dolů a továren je nyní středem bojů poté, co Rusko utrpělo řadu neúspěchů a posunulo se k omezenějším cílům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]