Rusové pracují na superoblecích pro vojáky. Představí na Ukrajině svého Iron Mana?

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Přestože se ruská armáda na Ukrajině nepředstavuje v tak dobrém světle, jak si představoval Vladimir Putin, disponuje možná jedním nečekaným trumfem. Do boje by totiž mohla poslat své zabijáky ve speciálních „exoskeleton“oblecích, které by z nich vytvořily supervojáky.

O tom, že Rusko na vývoji obleků, které vzdáleně připomínají zbroj komiksového Iron Mana, pracuje, se hovoří již několik let. Za současné situace na Ukrajině se ovšem začalo spekulovat o tom, zda okupační vojska nebudou chtít technologickou novinku řádně vyzkoušet právě zde. O této možnosti píše například deník The Sun.

(Týdeník FORUM)

Futuristické obleky jsou konstruovány na to, aby zlepšovaly schopnosti vojáků, kteří je budou používat. Zvýší jejich sílu, umožní jim delší a rychlejší běh i přesnější střelbu na velkou vzdálenost. Mohly by zvyšovat prevenci zranění. Motor poháněný baterií umožňuje vojákům překonávat velké vzdálenosti v rovinatém terénu. Problémem ovšem zatím zůstává, že pokud se baterie vybije, vyčerpaný voják zůstane na místě napospas nepříteli.

Ruská armáda podle britského listu již dříve vyzkoušela takzvané „aktivně poháněné“ exoskelety, které lze připevnit na vojáky a dát jim tím schopnosti podobné androidům.

Podobný typ obleků se v současnosti již používá v automobilovém průmyslu. Pomáhá totiž snížit svalovou zátěž zaměstnanců v továrnách. Předchází se tak zraněním zad a ramen.

Oleg Faustov z ruského armádního obranného dodavatele TsNiiTochMash tvrdí, že oblek viditelně zlepší schopnosti vojáků. „Skutečně zvyšuje fyzické schopnosti vojáka. Test například dokázal, že je možné střílet ze samopalu pouze jednou rukou a přesně zasahovat cíle,“ uvedl Faustov.

Obleky měly být vyzkoušeny už při operacích v Sýrii. „Kromě toho, že zvyšují schopnosti vojáka, zvyšují bojový potenciál celé jednotky,“ uvedl ruský Sputnik. „O tom hovoří i zkušenosti z taktického použití. V Sýrii působí jednotky ženistů vybavené pasivními exoskelety,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články