Rusové přemýšlí nad koncem války. Vojáci už dostali termín, do kdy musí zvítězit

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Moskva už údajně začala plánovat potenciální termín ukončení invaze na Ukrajinu. Stát by se tak mělo ve stejný den, kdy Rusové oslavují vítězství nad fašismem. To by znamenalo, že se počítá s koncem války do 9. května. S odkazem na Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny o tom informoval deník Kyiv Independent.

„Naše zpravodajské služby naznačily, že Rusko chce, aby válka skončila k tomuto datu,“ popsal podle deníku zdroj z ukrajinského generálního štábu. O stejném termínu hovoří také web Ukrajinska pravda. „Válka musí skončit do 9. května 2022,“ cituje nejmenovaný zdroj. Ke splnění tohoto cíle má ruské vojáky tlačit silná propagandistická kampaň.

(ČTK)

Současný vývoj války na Ukrajině ale na brzké vítězství Ruska příliš nevypadá. Ruská armáda utrpěla velké ztráty a bojuje s morálkou, připomíná Ukrajinska pravda. „Většina zdravotnických zařízení na ruské straně hranice s Ukrajinou je obsazena zraněnými vojáky ruské armády,“ píše.

Že zřejmě nejde vše podle plánu, potvrzují i páteční slova ruského ministerstva obrany. Podle něj byla první fáze jeho vojenské operace na Ukrajině z větší části dokončena. Nyní se prý Rusko zaměří na úplné „osvobození“ východoukrajinského Donbasu.

„Hlavní cíle první fáze operace byly víceméně splněny,“ prohlásil šéf operací ruského generálního štábu Sergej Rudskoj. „Bojový potenciál ozbrojených sil Ukrajiny se výrazně snížil, což umožňuje soustředit jádro našich sil na dosažení hlavního cíle, osvobození Donbasu,“ dodal generál.

Z oznámení vyplývá, že Rusko mění strategii a zaměří se na skromnější cíle. A to poté, co v prvním měsíci války narazilo na tvrdý odpor Ukrajinců a ani měsíc od začátku války nedokázalo například obsadit hlavní město Kyjev.

Změna záměru vedení operace je tak nepřímým přiznáním, že původní plán, tedy změna režimu na Ukrajině, je pro Rusko nedosažitelný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články