Rusové připravují provokaci v Moldavsku. Chtějí obvinit Ukrajinu z agrese

V Moldavsku bylo nošení svatojiřské stuhy zakázáno. Rusům se to nelíbí (Charlik / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

V Moldavsku bylo nošení svatojiřské stuhy zakázáno. Rusům se to nelíbí | FOTO: Charlik / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Podle zjištění ukrajinského generálního štábu připravuje Rusko v Podněsterském regionu Moldavska provokaci, aby mohlo obvinit Ukrajinu z agrese vůči sousednímu státu.

„Není vyloučeno, že ozbrojené síly Ruské federace provedou provokativní akci na území Podněsterské oblasti Moldavské republiky s cílem obvinit Ukrajinu z agrese proti sousednímu státu,“ píše se v oficiálním prohlášení generálního štábu ukrajinské armády.

(Týdeník FORUM)

Ze zjištěných informací vyplývá, že Rusové pokračují ve vytváření útočného uskupení vojsk pro akci ve směru do Moldavska. Probíhá příprava zbraní a vojenské techniky v místě stálé dislokace 60. samostatné motostřelecké brigády (Klášterec) 5. vševojskové armády Východního vojenského okruhu.

Předpokládá se, že uvedené zbraně budou přesunuty na dočasně okupované území Doněcké oblasti. Je pravděpodobné, že se ruská armáda bude snažit narušovat dodávky do míst bojů, bude pokračovat v útocích na objekty dopravní infrastruktury na území Ukrajiny s cílem je zničit nebo vyřadit z provozu.

V Moldavsku se zvyšuje napětí po rozhodnutí tamního parlamentu zakázat nošení svatojiřské stuhy, která se stala symbolem ruské agrese. Za její nošení bude udělena pokuta v přepočtu asi 1000 korun. Zákonodárci ze strany PAS prozápadní moldavské prezidentky Maii Sanduové zákon schválili navzdory bojkotu opozičních stran, složených především ze socialistů a komunistů, kteří upřednostňují těsnější vztahy s Ruskem spíše než s Evropskou unií. „Tato stuha začala symbolizovat hrůzy spáchané na nevinných lidech. Vojáci agresora nosí tuto stuhu, když zabíjejí civilisty,“ řekl poslanec Dumitru Alaiba. Rusku se toto rozhodnutí nelíbí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články