Rusové přivážejí na Ukrajinu historické zbraně. Ty moderní patrně již došly

Kanon S-60 v izraelském muzeu Chacerim (Bukvoed, wikimedia, CC BY 2.5)

Kanon S-60 v izraelském muzeu Chacerim | FOTO: Bukvoed, wikimedia, CC BY 2.5

Jak ukazují zachycené záběry, přivezli ruští okupanti na frontu do Chersonské oblasti protiletadlové kanony S-60, které byly vyvinuty před takřka osmi desítkami let. Zdá se, že ruské armádě začíná docházet moderní výzbroj a proti pokračující ukrajinské ofenzivě nasazuje vše, co má ve skladech.

„Další várka prehistorických sraček, které Rusové vytáhli. Jsou to protiletadlové kanony S-60,“ napsal u zveřejněného videa telegramový účet ministerstva strategické komunikace ozbrojených sil Ukrajiny.

Jde o zbraň, která prošla již mnoha konflikty ve dvacátém století. Objevila se ve Vietnamu, v šestidenní válce, ale také při bojích mezi Irákem a Íránem. Pro svůj původní účel použití je však již velice zastaralá a proti moderním letadlům bojovat nemůže, je proto užívána proti pozemním cílům, které se pohybují výrazně pomaleji než nadzvukové stroje.

AZP S-60, tedy automatický protiletadlový kanon S-60, je kanon ráže 57 mm pro střelbu na cíle krátkého či středního dosahu.

Vývoj této zbraně začal v Sovětském svazu krátce po skončení druhé světové války. Jako základ pro jeho vznik posloužily kořistní německý kanon Gerät 58 ráže 55 mm a také 88 mm Flak 41, jedna z nejlepších zbraní tohoto typu.

Prototyp S-60 byl otestován v roce 1946 a po čtyřech letech a několika úpravách byl přijat do služby v roce 1950. Od té doby se kanon používal jak v sovětské armádě, tak v armádách jeho satelitů a také v mnoha zemích třetího světa. V některých armádách méně rozvinutých států je používán dodnes.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články