Rusové přivezli do Prahy šéfku dezinformačního webu

Rsvk v Praze

Šéfka české verze manipulační a dezinformační platformy Sputnik News Sonja Ovanesovová | FOTO: Rsvk v Praze

Rusové ukázali v Praze šéfku české mutace ruské dezinformační a manipulativní platformy Sputnik. Jedná se o jediný portál, který otevřeně přiznává, že je financován Ruskou federací a obsah tomu také odpovídá. Sputnik je projekt ruského státního mediálního koncernu Rossija segodňa, jehož šéf Dmitrij Kiseljov je autorem výroku „Ukrajina neexistuje“ a kromě toho na sebe upozornil i výrazně nenávistnými výzvami namířenými proti  homosexuálům.

To, že Rusové představili šéfku Sputniku Sonju Ovanesovovou a údajného novináře Vladimíra Frantu, bylo překvapivé vzhledem k tomu, že platforma svůj tým dosud držela v tajnosti a jména autorů uvádí jen u zlomku materiálů (Think Tank Evropské Hodnoty zmiňuje jistého Jana Petrova a Děnise Kločkova).

Repro Sputnik

V Česku Sputnik nechvalně proslul textem o údajné stotisícové demonstraci proti umístění doplňující informační tabule na pomník maršála Koněva. Ve skutečnosti Čechům vůbec nevadí, aby u vojevůdce, který nejprve bojoval s nacisty, přibyla i informace o jeho podílu na brutálním potlačení maďarského povstání v roce 1956 a pomoci s přípravou ruské invaze do Československa ze srpna 1968. Na zmíněnou dezinformaci upozornilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) i tímto tweetem:

Ovanesovová vystoupila před zájemci (zván byl kdokoli) příznačně v Ruském středisku vědy a kultury. Jeho průběh podrobně popisuje Ingrid Romancová na portálu Evropský rozhled. Ke zmíněnému středisku stojí za připomenutí varování šéfa BIS, podle nějž se ruští zpravodajci vyskytují nejen na ambasádě, ale i na přidružených institucích.

Nejednat se o tak vážnou situaci, v níž je Sputnik nástrojem hybridní války Kremlu proti Západu, byl by pražský výkon Ovanesovové a její kolegyně z Rossija segodňa Anny Starkovové i zdrojem pobavení. To když posledně jmenovaná autoritářským režimem placenou slátaninu sic! o 30 jazykových mutacích, nazývá „jednou z největších zásobáren informací na světě“. Pozadu ale nezůstává ani Ovanesovová, když se rozhovoří o údajné „Nejdůležitější informační náplni portálu,“ k níž má patřit „přísné dodržování redakční politiky, především důkladná kontrola publikovaných údajů a poskytování alternativních názorů.“

Tak určitě, chtělo by se dodat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner