Rusové, probuďte se, vzkazuje animovaná hrdinka seriálu

Ruský animovaný seriál Masjaňa. (pixabay.com)

Ruský animovaný seriál Masjaňa. | FOTO: pixabay.com

„Rusové, probuďte se!“ vzkázal v rozhovoru s portálem stanice Svobodná Evropa umělec Oleg Kuvajev, tvůrce populárního ruského animovaného seriálu Masjaňa. V nejnovější sérii, v níž Čína rozpoutá válku v Rusku, aby osvobodila jeho obyvatele od „fašismu“, se Kuvajev pokouší otevřít oči Rusům podporujícím boje na Ukrajině.

V seriálu zastihne válka a dopadající bomby rodinu hlavní seriálové hrdinky Masjani v Petrohradě. Rodina nemůže z města kvůli ostřelování odjet a musí se schovávat v metru. Členové rodiny postupně umírají. Jejich život a smrt během čínské okupace je podán z perspektivy dítěte – syna Masjani. V tom se tvůrce seriálu inspiroval příběhem devítiletého Jehora z Mariupolu, který zachytil válku na Ukrajině ve svém deníku, a školačky Táni Savičevové, která v době blokády Leningradu během druhé světové války psala v deníku o smrti svých nejbližších.

(Týdeník FORUM)

„Čistě psychologicky mi pořád není jasné, jako můžou lidi žijící ve 21. století a ve víceméně civilizovaném prostředí podporovat válku a hromadné vraždění,“ řekl Kuvajev v rozhovoru na adresu Rusů souhlasících s válkou na Ukrajině. Vysvětlil, že v nové sérii se zaměřil na válku, protože nemá sílu věnovat se jakýmkoli jiným tématům.

„Nechápu, jak někdo může být tak tupý, takové zombie, které vůbec nevěří tomu, co vidí na vlastní oči, a nechce o tom vědět,“ doplnil. Obyvatele Ruska vyzval, aby proti válce protestovali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články