Rusové propadají panice. Kvůli mobilizaci vybrali za den hotovost 132 miliard rublů

Ruské rubly (Petar Milošević, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ruské rubly | FOTO: Petar Milošević, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Občané Ruska se zřejmě obávají budoucnosti a snaží se zajistit si peníze v hotovosti. Podle provozních statistik ruské centrální banky vzrostl 23. září objem hotovosti v oběhu za jediný den o 132,1 miliardy rublů.

To je zatím poslední vlna výběrů z bankovních kont po invazi Ruska na Ukrajinu, píše web The Moscow Times. Momentální poptávku po hotovosti banky nezaznamenaly od 4. března, kdy z bezhotovostních účtů odteklo 151,1 miliardy rublů. Absolutní rekord v historii ruského bankovního systému padl druhý den války 25. února, kdy bylo z účtů, karet a vkladů vybráno 1,4 bilionu rublů.

(Týdeník FORUM)

“Mobilizace vyvolala mezi obyvatelstvem paniku,” tvrdí analytici konzultační společnosti MMI.

Příčiny mohou být ale jiné, než byly těsně po vypuknutí války a počátku západních sankcí proti Rusku. V únoru a březnu se lidé báli, že přijdou o své úspory, teď možná hromadí rubly, aby se “vyhnuli mobilizaci” nebo aby opustili zemi. Mnozí očekávají, že možnost volně opustit zemi skončí.

Je možné, že hotovost vybírali lidé, kteří se snažili odjet do zemí SNS ⁠– a tam již své rubly převedli na jiné měny, říká Jurij Belikov, generální ředitel společnosti Expert RA.

Hlavní ekonomka společnosti Renaissance Capital pro Rusko a SNS Sofia Doněcová odhaduje celkovou poptávku po “hotovosti” v důsledku zpráv o mobilizaci až na bilion rublů. “Lidé se připravují na zhoršení situace,” říká. Úspory se převádějí do likvidnější formy, která bude potřebná pro platby mimo velká města, a to i uvnitř země.

Podle zdrojů webu Meduza.io blízkých Kremlu se v nejvyšším ruském vedení diskutuje o úplném zákazu odchodu vojenských branců ze země. Kvůli masovému exodu může být zaveden až po 28. září, kdy končí takzvaná referenda v okupovaných oblastech Ukrajiny. Údajně budou zavedena jakási “výjezdní víza”: muži budou muset získat povolení od vojenského odvodního úřadu, aby mohli Rusko opustit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články