Rusové s nimi nehnou. Drtivá většina Ukrajinců se chce bránit i přes masivní ostřelování civilních cílů

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) (Ukrajinská pravda / se souhlasem)

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) | FOTO: Ukrajinská pravda / se souhlasem

Na Ukrajině se uskutečnil průzkum s cílem zjistit, nakolik jsou Ukrajinci připraveni vzdorovat ruské agresi, přestože jsou cíleně ostřelovány civilní cíle a infrastruktura nutná pro zajištění dodávek tepla, elektřiny a vody. Pokud Rusové doufali, že barbarské terorizování civilistů povede ke ztrátě bojové morálky na ukrajinské straně, přepočítali se.

Podle průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického ústavu 71 % respondentů plně souhlasí s tím, že by Ukrajina měla klást ozbrojený odpor navzdory masivnímu ostřelování ukrajinských měst a ničení infrastruktury. Dalších 15 % s tím spíše souhlasí. Pouze 10 % dotázaných odpovědělo, že je nutné přistoupit k jednání, aby bylo ostřelování co nejdříve zastaveno, a to i za cenu ústupků Ruské federaci.

()

Z hlediska geografického není překvapivé, že se ochota činit ruským okupantům ústupky zvyšuje ze západu na východ. Nicméně ve všech regionech je většina proti jakýmkoliv jednáním s Putinovým režimem. Nejvíce ochotni by byli dělat ústupky lidé v Chabarovské a Doněcké oblasti, které jsou vystaveny neustálému dělostřeleckému či raketovému ostřelování. Ale i v těchto částech Ukrajiny je dvoutřetinová většina, konkrétně 69 %, proti jakýmkoliv ústupkům.

A roli v ochotě bránit se nehraje podle zjištění z průzkumu ani mateřský jazyk. I mezi respondenty, kteří si pro rozhovor zvolili ruštinu, se naprostá většina (66 %) domnívá, že by ozbrojený odpor měl pokračovat, i když ostřelování pokračuje. Jen 29 % ruskojazyčných Ukrajinců si myslí, že by měla být zahájena jednání a Ukrajina by měla ustoupit.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 21. až 23. října, tedy po všech velkých ostřelováních civilních cílů za pomoci íránských sebevražedných dronů i dalších zbraní. Dotazováno bylo 1 000 respondentů žijících ve všech regionech Ukrajiny s výjimkou Krymu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články