Rusové se bojí speciálních střel, které mají k dispozici ukrajinské HIMARS

Ukrajinské HIMARS mají nyní k dispozici speciální munici. (3dmardivcommstrat, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Ukrajinské HIMARS mají nyní k dispozici speciální munici. | FOTO: 3dmardivcommstrat, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Jak demonstruje video umístěné na sociálních sítích, nejsou ruští okupanti nadšeni tím, že Ukrajinci do svých systémů HIMARS používají speciální americkou munici M30A1, která je založena na principu rozptylu malých kuliček na značnou plochu.

„Rám je plný děr… To je síla… Turbína je celá jako řešeto… Tady není co opravovat. Jako by na to střílela celá rota vojáků z automatických zbraní… To dělá americký HIMARS nabitý ocelovými koulemi. Před takovým se neschováš…“ popisuje značně nespokojený ruský voják škody, které M30A1 nadělala v případě jednoho vozidla Kamaz.

Systémy HIMARS, ale i M270 MLRS začaly totiž používat novou munici, kterou až doposud ukrajinská armáda neměla k dispozici. Zatím ukrajinské raketové jednotky útočily výhradně raketami GMLRS s devadesátikilovou standardní tříštivou hlavicí, která umožňuje útočit na cíle vzdálené 70–85 kilometrů. Díky těmto střelám dokázali ukrajinští vojáci ničit ruské muniční sklady, ale také třeba mosty či pontonové přechody přes řeky.

Teď mají k dispozici nové rakety M30A1, které fungují na odlišném principu. Alternativní hlavice, kterou jsou tyto rakety vyzbrojeny, je ekvivalentem kazetové munice. Odstraňuje však všechny potíže, jež kazetová munice má. Při výbuchu kazetové munice jsou totiž do vzduchu vymrštěny stovky malých střel, které explodují po dopadu. Některé však nevybuchnou a stávají se následně potenciálním rizikem pro vlastní jednotky, které na takové území vstoupí. Nehledě na to, že většina států přistoupila k dohodě o nepoužívání tohoto typu munice.

M30A1 funguje podobně. Ve vzduchu nad cílem exploduje její hlavice, ze které je vymrštěno 180 000 wolframových kuliček. Ty mají dostatečnou energii na to, aby dokázaly zničit nejen živou sílu, ale i lehce pancéřovaná vozidla či lehká opevnění. A žádná nevybuchlá munice po nich na zemi nezůstává.

M30A1 tak jsou schopné plošně, a hlavně velice účinně ničit tzv. měkké cíle, jako jsou ruská pěchota či ruské raketové systémy BM-21 Grad či BM-27 Uragan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články