Rusové se bojí západních tanků. Ačkoliv ještě na Ukrajině nejsou, už na jejich zničení vypisují odměnu

Německý tank Leopard 2A6 (Von synaxonag / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Německý tank Leopard 2A6 | FOTO: Von synaxonag / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Ruská společnost FORES, která se specializuje na zařízení pro ropné vrty, vypsala peněžní odměnu za zničené nebo ukořistěné tanky Abrams a Leopard na Ukrajině, které západní země slibují dodat Kyjevu. Nabídku uvítal i Kreml ústy mluvčího Dmitrije Peskova.

„Podobné iniciativy se objevují i v podnicích. Za spálené, zničené a ukořistěné vybavení jsou určeny různé částky. To spíše vypovídá o jednotě, o touze všech přímo či nepřímo přispět k průběhu speciální vojenské operace a k dosažení hlavních cílů,“ uvedl Dmitrij Peskov a připojil poznámku, že Kreml ví, že žádné takové tanky na Ukrajině ještě nejsou, neboť bude zapotřebí určitá příprava.

Francouzský tank Leclerc (Rama, wikimedia,CC BY-SA 2.0)

FORES ocenil první zničený tank na pět milionů rublů a každý další na 500 000 rublů. Kromě toho vypsala společnost odměnu i za sestřelená letadla F-15 či F-16, o jejichž dodávce se v EU jedná. Zde jde o mnohem vyšší částku. Komu by se podařilo „ulovit“ některý ze zmíněných letounů, obdržel by odměnu ve výši 15 milionů rublů

S dalším vyhlášením peněžní odměny za zničené americké tanky Abrams a německé Leopardy, jaké přislíbila společnost FORES, přišel i herec Ivan Ochlobystin a také gubernátor Transbajkalského kraje Alexandr Osipov, jenž nabízí tři miliony rublů za ukořistěný a půl milionu za zničený německý Leopard. V případě Abramsů, které jsou podle Osipova levnější, nabízí za ukořistění 1,5 milionu rublů a za zničení 500 000 rublů.

Jak přesně hodlají vyhlašovatelé vypsanou odměnu případně vyplatit, není zatím jasné. Ví se však, že například Transbajkalský kraj je v deficitu 7,3 miliardy rublů.

„Pokud jde o tyto tanky, samozřejmě shoří. Tím spíše, pokud budou existovat taková povzbudivá opatření. Myslím, že se najde více nadšenců,“ okomentoval nabídku Dmitrij Peskov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články