Rusko se bojí, že Ukrajina zaútočí na jeho území, tvrdí britská rozvědka

Ilustrační foto (Rada ministrů Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Rada ministrů Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Rusko začalo nedávno masivně opevňovat okolí Belgorodu. Kopou se zde zákopy a staví obranná postavení. Belgorod však leží na území, které není okupováno a patří Ruské federaci. Britská rozvědka přišla s vysvětlením, proč tomu tak je.

„Dne 6. prosince 2022 guvernér Belgorodu oznámil, že zakládá místní jednotky sebeobrany,“ uvádí britská rozvědka. Opevňovací práce včetně kopání zákopů bylo z Belgorodu hlášeno již od dubna 2022, ale nové stavby vytvářejí podle Britů propracovanější systém, jenž je zřejmě určen k odražení mechanizovaného útoku.

Britská rozvědka se domnívá, že existuje „reálná možnost, že ruské úřady prosazují obranné přípravy na mezinárodně uznávaném ruském území, aby posílily vlastenecké cítění“ a podnítily mezi obyvateli podporu válečných operací.

Ovšem pravděpodobnější je, že tato snaha o vystavění opevnění „ilustruje skutečné, ale falešné přesvědčení některých ruských činitelů s rozhodovací pravomocí, že existuje věrohodná hrozba invaze ukrajinských sil“.

Britové se totiž domnívají, že základní a vskutku „kritickou“ slabinou ruského velení ze strany nejvyšších představitelů je „nedostatek strategického hodnocení“, což dokazuje i samotné rozpoutání války na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články