Rusové se na Ukrajině chovají jako nacisté. Rabují a vykrádají muzea. Co neodvezou, to zničí

Postoj Rusů k ukrajinskému kulturnímu dědictví je válečný zločin, říká Oleksandr Tkačenko, ukrajinský ministr kultury (Katerina Vasiljeva, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Postoj Rusů k ukrajinskému kulturnímu dědictví je válečný zločin, říká Oleksandr Tkačenko, ukrajinský ministr kultury | FOTO: Katerina Vasiljeva, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Během ruské agrese se okupační jednotky kromě útoků na vojenské cíle, ale i civilisty zaměřují také na rabování ukrajinských muzeí, galerií a dalších kulturních statků. Co nestačí ukrást, zničí či alespoň poškodí, tvrdí zdroje z ukrajinského generálního štábu.

„Postoj Rusů k ukrajinskému kulturnímu dědictví je válečný zločin,“ řekl k tomu v rozhovoru pro The Associated Press ministr kultury a informační politiky Ukrajiny Oleksandr Tkačenko, podle kterého okupanti již vyplenili na čtyři desítky ukrajinských muzeí, a způsobili tak škodu v řádech stovek milionů dolarů.

()

Jako do očí bijící příklad rabování okupačních vojsk lze uvést krádež zlatého diadému z muzea v Melitopolu. Stáří tohoto artefaktu je odhadováno na 1500 let a jde o jednu z nejcennějších památek z doby vlády náčelníka hunské říše Attily. Spolu s dalšími šperky z této doby zmizel krátce poté, co byl Melitopol 26. února obsazen ruskými okupanty.

„Jsou to starověké nálezy. Jsou to umělecká díla. Jsou k nezaplacení. Pokud nějaká kultura zmizí, je to nenapravitelná katastrofa,“ řekl Oleksandr Symoněnko, hlavní vědecký pracovník Ústavu archeologie Ukrajiny.

Také v Mariupolu vyrabovali Rusové místní muzeum a ukradli přes dva tisíce exponátů. K těm nejcennějším podle kurátorů sbírek patřily starověké ikony, ale také ručně psaný svitek tóry či přes dvě stovky nejrůznějších medailí a vyznamenání.

OSN odhaduje, že barbarský ruský nájezd na Ukrajině poškodil či v některých případech nenávratně zničil asi 200 kulturních památek ve dvanácti různých regionech. Jde o kostely, významné budovy, muzea, ale i knihovny. Rusové totiž podobně jako nacisté pálí knihy či učebnice, které jsou psány v ukrajinštině.

Jak během své zářijové návštěvy ukrajinského muzea v New Yorku poznamenala první dáma Ukrajiny Olena Zelenská, Rusové záměrně ničí vše ukrajinské. „Toto je válka proti naší identitě,“ prohlásila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články