
Sergej Rjabkov FOTO: Balk / MSC / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
FOTO: Balk / MSC / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu „existuje, byť malé, okno příležitosti“ k jednání se Spojenými státy. Podle ruské zpravodajské agentury Interfax to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov při projevu v Ústavu Spojených států a Kanady Ruské akademie věd. Po inauguraci nového amerického prezidenta Vladimir Putin řekl, že je otevřen dialogu s jeho administrativou. Trump pověřil svůj tým, aby během prvních dní po inauguraci zorganizoval telefonát s šéfem Kremlu.
„O míře vyjednávací síly nastupující administrativy dnes nemůžeme nic říci, ale přesto: ve srovnání s beznadějí ve všech aspektech předchozího pána Bílého domu dnes existuje, byť malé, okno příležitosti,“ prohlásil ve středu Rjabkov. „Je proto důležité pochopit, s čím a s kým budeme muset jednat, jak nejlépe budovat vztahy s Washingtonem, jak maximalizovat příležitosti a minimalizovat rizika.“
Rusko touží po návratu k bipolárnímu systému
Podle náměstka ruského ministra zahraničí bude svět pravděpodobně svědkem „zesílení vnitroamerických třenic a pravděpodobně i svárů“. „Jak tato situace ovlivní obrysy zahraničněpolitického kurzu USA, je také otázka, která vyžaduje velkou pozornost,“ dodal podle agentury Interfax s tím, že situace ve Spojených státech je v současné době „bezprecedentní“.
„S Trumpovým vítězstvím, v rozporu s předpověďmi a liberálně-globalistickou skupinou dominující americkým mezinárodním vztahům, Spojené státy vstupují a pravděpodobně již vstoupily do nové reality nacionálního populismu, klasického expanzionismu a nároků na ‚Donaldovu doktrínu‘ (jde o analogii s Monroeovou doktrínou, podle které Spojené státy neměly zasahovat do vnitřních evropských záležitostí, pozn. red.),“ prohlásil Rjabkov.
Nadcházející období v rusko-amerických a mezinárodních vztazích bude podle něj „spojeno nejen se značným množstvím výzev, ale i se zvýšeným tempem změn a vysokou mírou nepředvídatelnosti a špatné předvídatelnosti“.
„Trump je nepochybně veden myšlenkou, nazývejme věci pravými jmény, mesianismu, historického mesianismu. Ne náhodou ve svém inauguračním projevu oznámil, že ho Bůh zachránil, aby jeho země byla opět velká. To je realita, která v minulosti z hlediska předmětu zkoumání pravděpodobně chyběla,“ zdůraznil náměstek ruského ministra.
Donald Trump krátce po své inauguraci vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k dohodě, která by ukončila téměř tři roky trvající válku proti Ukrajině. „Zelenskyj se chce dohodnout. Nevím, zda to chce i Putin, možná nikoliv. Ale myslím, že ničí Rusko tím, že nenachází urovnání,“ řekl Trump, podle kterého by Putin měl být „velmi potěšen ukončením této války“. Rusko totiž podle Trumpa „směřuje k velkým problémům“, jak svědčí stav ruské ekonomiky a míra inflace v zemi.
Rusko touží po respektu
Moskva podle něj v únoru 2022 počítala s tím, že „“válka skončí za týden“, ale místo toho trvá už tři roky. Proto doufá, že Putin se bude chtít dohodnout.
„Nikdy jsme dialog neodmítali a vždy jsme byli připraveni udržovat vyrovnané vztahy a spolupracovat s jakoukoliv americkou administrativou,“ řekl Putin při schůzce se členy své bezpečnostní rady po inauguraci amerického prezidenta. Dodal, že dialog musí být „postaven na rovnocenném základě a vzájemném respektu“.
Stanice CNN o víkendu uvedla, že Trump pověřil svůj tým, aby během prvních dní po inauguraci zorganizoval telefonát s šéfem Kremlu, přičemž tématem hovoru má být také projednání možnosti osobní schůzky obou státníků v nadcházejících měsících s cílem ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Zatím ale není jasné, zda už byl termín rozhovoru stanoven.
Staronový prezident už dříve tvrdil, že schůzka s Putinem se domlouvá. Kreml ale sdělil, že s formálními přípravami počká, až bude Trump v úřadu, podotkla CNN. Trumpův návrat do Bílého domu vyvolal na jednu stranu naději na možnost diplomatického řešení rusko-ukrajinské války. Současně vedl k obavám v Kyjevě, že rychlá mírová dohoda by mohla mít vysokou cenu.