Rusové se snaží dokázat, že Ukrajinci páchají stejně špinavé činy jako oni, říká poradce Zelenského

Mychajlo Podoljak (Profimedia)

Mychajlo Podoljak | FOTO: Profimedia

Poradce prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak vysvětluje, na co se v poslední době zaměřuje ruská propaganda. Kreml se pokouší relativizovat své vlastní válečné zločiny tím, že obviňuje Ukrajinu z podobného jednání.

Pro stanici Echo Podoljak říká, že Rusko se v posledních týdnech snaží dokázat, že Ukrajina přistupuje k vedení válečných akcí stejně nehumánně jako Rusko, že také porušuje konvence, pravidla a válečné zvyklosti. „Druhým úkolem ruské politické elity, která tuto válku zosnovala, je dokázat, že vzdát se Ukrajincům je spojeno s extrémním ohrožením života,“ říká Podoljak.

(Týdeník FORUM)

Mychajlo Podoljak připomíná případ bojovníka vagnerovců, který přešel na stranu Ukrajiny a pak se za nejasných okolností objevil v Rusku. Tam byl ubit kladivem jako zrádce a záznam byl umístěn na sociální sítě. Některé proruské hlasy šířily verzi, že ho Ukrajinci vydali a že toto je varování, jak může zrádce dopadnout. Teď navíc přibyl příběh o tom, jak ukrajinští vojáci údajně zastřelili Rusy, kteří se vzdali. Podoljak soudí, že to může být součást propagandy, která chce kompenzovat negativní dojem z ruského bombardování civilních objektů a energetické sítě.

„Nyní se Rusko snaží dokázat, že Ukrajina je také nečistá… Proto se objevují tato videa a podobně. Nyní k samotnému videu. Nepochybně vyšetřujeme, kde, co a jak se stalo. O tom není pochyb. Pokud si potřebujeme něco vyjasnit, zveme si zástupce zahraničních partnerů,“ říká poradce. Ukrajina to udělala v případě jaderných zařízení, kde se údajně vyrábí špinavá bomba, nebo nedávno po dopadu rakety na polské území.

()

Pak se vrací k poslednímu případu s videem zajatců, kteří byli podle ruského tvrzení postříleni, když se vzdávali. „Při sledování úryvku videa může člověk nabýt dojmu, že při vzdávání se došlo k porušení Ženevské úmluvy. Ale když se podíváte na celé video, je jasné, že se někteří lidé (myslím tím ruští vojáci) chystali vzdát a někteří z nich zahájili palbu na Ukrajince, kteří se pokoušeli tu proceduru provést. A v souladu s tím je každá úmluva velmi jasná… odstavec 47 Ženevské úmluvy je velmi jasný, při kapitulaci, pokud existuje hrozba ze strany vzdávajících se, tak v souladu s tím neplatí jejich hodnocení jako válečných zajatců. To znamená, že se jedná o běžný, v podstatě bojový střet, který proběhl. Ale v blízké budoucnosti tomu přijdeme na kloub a pak si budeme moci tento obrázek představit komplexněji.“

Podle Podoljaka, který říká, že Ukrajina má k dispozici celé video a ne jen sestříhanou verzi, všechno vypadá jinak. Nejsou tam jen ležící postavy a pak najednou kaluže krve, ale na záznamu je patrné, že se přinejmenším objevil v záběru jeden voják, který začal střílet na stojící lidi, ukrajinské vojáky. Taková okolnost by měnila význam celé události. „V souladu s tím to samozřejmě všechno ukážeme a všechno prošetříme v plném rozsahu,“ říká.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články