Rusové se vzdávali, pak začali střílet. Videa, kde Ukrajinci zabili ruské vojáky, jsou pravá

Ozbrojené síly Ukrajiny  (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ozbrojené síly Ukrajiny | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Videa, na kterých ukrajinští vojáci zblízka zastřelili nejméně jedenáct ruských vojáků, vyvolala velké ohlasy. Rusové a jejich propaganda to okamžitě označili za válečný zločin. Zároveň však vidíme, že ruští vojáci se nejprve vzdali, jeden z nich pak ale na Ukrajince začal střílet. Americký deník The New York Times nyní potvrdil pravost záběrů.

Ruští vojáci podle záběrů leželi na zemi a vzdávali se, jeden z nich ale najednou zahájil proti Ukrajincům palbu. Videa byla nejprve zveřejněna ukrajinskými médii. V Rusku však záběry vyvolaly divokou reakci mezi proválečnými komentátory, kteří naléhali na vládu, aby usilovala o mezinárodní vyšetřování.

Nyní se Moskva a Kyjev s odkazem na záběry navzájem obvinily ze spáchání válečných zločinů  – Rusové obviňují ukrajinské síly z “nemilosrdného střílení neozbrojených ruských vojáků” a ukrajinský komisař pro lidská práva Dmytro Lubinec řekl, že ruští vojáci zahájili palbu během kapitulace. Organizace spojených národů (OSN) oznámila, že by měl být incident prošetřen.

()

“Jsme si vědomi videí a zkoumáme je,” řekla v pátek agentuře Reuters Marta Hurtadová, mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva. “Obvinění ze souhrnných poprav lidí, kteří se vzdali, by měla být okamžitě, plně a účinně vyšetřena a všichni pachatelé by měli být pohnáni k odpovědnosti,” dodala. Záběry na videích pocházejí z poloviny listopadu, kdy ukrajinská armáda dobyla zpět vesnici Makijivka v Luhanské oblasti. Střet byl natočen dvěma zdroji – ukrajinským vojákem, který si na mobilu vedl videodeník z bojů o Makijivku, a dronem, který pravděpodobně patřil ukrajinským silám. Porovnáním videí se satelitními snímky NYT se potvrdilo, že videa byla natočena na statku ve vesnici.

Co přesně videa ukazují

Na prvním videu vidíme skupinu ozbrojených ukrajinských vojáků ležících na poli, jak střílejí na cíl v dálce. Jsou slyšet výstřely a kameraman ukazuje svou tvář. NYT kvůli ochraně jeho identity rozmazaly část videa.

Druhé video poskytuje letecký pohled na stejnou skupinu ukrajinských vojáků na nádvoří statku. Dům a okolní budovy jsou těžce poškozeny bojem, stejně jako mnoho dalších budov v oblasti.

Dále vidíme ukrajinského vojáka ležícího na zemi v poloze na břiše. Za ním stojí druhý ukrajinský voják. Třetí ukrajinský voják přechází po nádvoří s puškou a čtvrtý je na zemi a kontroluje tělo pravděpodobně mrtvého ruského vojáka. Druhé tělo, také zřejmě ruské, leží poblíž.

Další záběr je natočen na mobil ze stejného nádvoří. Ve videu jsou mezery, není jasné proč. Ukazuje čtyři ukrajinské vojáky, z nichž nejméně tři jsou ozbrojeni. Jeden voják s puškou se blíží k budově, kde se ukrývají ruští vojáci. Voják s kulometem ho kryje. Potom se ozve několik výstřelů.

Video se přeruší a v dalším záběru leží šest ruských vojáků na zemi vedle sebe. Nejméně dva z nich jsou naživu, ostatní se nehýbají. Video ukazuje čtyři další vojáky, jak pomalu jeden po druhém vycházejí z budovy, někteří se zdviženýma rukama. Přidají se k ostatním na zem.

Roman Babajan (profimedia.cz)

Zajetí ruských vojáků je zpočátku spořádané a bez incidentů. Když ale z budovy vyjde jedenáctý ruský voják, spustí palbu a zamíří na jednoho z ukrajinských vojáků. Ukrajinci jsou zaskočeni.

Kamera mobilního telefonu se otřese, ukrajinský voják stojící vedle kameramana zvedá pušku a míří na ruského střelce. Video končí, doplňují ho letecké záběry z místa. Ruští vojáci leží nehybně, zřejmě mrtví, většina z nich v pozici, ve které byli, když se vzdali.

“Vypadá to, že většina z nich byla střelena do hlavy,“ řekla pro NYT Rohini Haarová, lékařská konzultantka ve společnosti Physicians for Human Rights. “Jsou tam kaluže krve. To naznačuje, že tam zůstali mrtví. Zdá se, že nebylo vynaloženo žádné úsilí jim pomoci,” dodala.

Dále poznamenala, že když se vzdali, ruští vojáci leželi zjevně neozbrojení s rukama nataženýma před sebe, případně za hlavou. “Jsou považováni za hors de combat neboli nebojovníky – v podstatě za válečné zajatce,” řekla Haarová. Podle válečného práva je zabití nebo zranění takového vojáka považováno za zločin.

Ruská rada pro lidská práva oznámila, že video pošle mezinárodním organizacím. Tamní vyšetřovací výbor zahájil trestní vyšetřování. “Tato brutální vražda ruských vojáků není ani první, ani jediný válečný zločin,” tvrdí ruské ministerstvo obrany o záběrech. “Je to běžná praxe v ozbrojených silách Ukrajiny, která je aktivně podporována kyjevským režimem a očividně ignorována jeho západními patrony.” Místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová řekla, že ukrajinské úřady samozřejmě záběry prověří. Je ale podle ní nepravděpodobné, že by krátké úryvky dokazovaly to, co tvrdí Moskva, která navíc zamlčela fakt, že ruský voják zahájil palbu poté, co byl vyvolán dojem, že se všichni vzdali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články