Rusové si koupili falešná potvrzení a teď se nechávají očkovat načerno

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Média odhalila, že v souvislosti s rostoucím počtem případů covidu v Rusku začali držitelé falešných osvědčení o očkování proti koronaviru chodit na soukromé kliniky. Tam se nechávají očkovat.

O pozoruhodném jevu, že se antivaxeři nechávají nakonec očkovat načerno, píše Meduza.io. Vychází ze zjištění časopisu Forbes.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Zdroj blízký ministerstvu zdravotnictví uvedl, že ve státních nemocnicích nemohou být očkováni držitelé (falešného) osvědčení, protože všechny očkované osoby jsou zapsány do státního registru a údaje každého, kdo se přijde nechat očkovat, jsou kontrolovány. To je ovšem poněkud problém, protože někteří antivaxeři by se teď chtěli nechat očkovat doopravdy a mají s tím potíže.

„Jedna moskevská lékařská síť, ke které patří největší soukromé kliniky, novinám sdělila, že ‚v posledních týdnech se každý den objevují žádosti pacientů, kteří si koupili falešné očkovací průkazy‘. Celkem existují takových případů desítky,“ píše Meduza.

„Ti, kdo si osvědčení koupili a žádají pak o skutečné očkování soukromé kliniky, nejsou zadáváni do moskevského Jednotného zdravotnického informačního a analytického systému. Pacienti v tomto případě platí pouze za návštěvu terapeuta, nikoli za samotné očkování. Zároveň podle zdrojů Forbesu budou QR kódy těchto pacientů platné pouze po dobu platnosti toho certifikátu, který si kdysi koupili.“

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

V call centru jedné z velkých soukromých klinik uvedli, že osoby, které si zakoupily falešný certifikát, neočkují. Neoficiálně ovšem praktický lékař z této kliniky přiznal, že „takových žádostí je mnoho“. Zdravotníci mají ale zakázáno i jen hovořit o možnosti očkování.

V rámci čtyřiadvacetihodinového průzkumu mezi více než 30 terapeuty na soukromých klinikách ze všech respondentů čtyři lidé uvedli, že se setkali s případy očkování lidí, kteří si koupili falešné certifikáty. Dalších 21 uvedlo, že se s takovým případem nesetkali, a sedm, že vzhledem k tomu, že jejich kliniky kontrolují federální registr, „jsou takové případy vyloučeny“.

Jak je možné obejít přísná pravidla pro evidenci očkovacích látek a očkovat držitele zakoupených falešných certifikátů? Dá se to provést tak, že třeba lahvička Sputniku obsahuje pět dávek zmrazené vakcíny. Zbývající nespotřebované dávky se odepisují. Pokud se na očkování dostaví čtyři, ale ne pět skutečných pacientů, je poslední dávka odepsána jako nevyužitá.

Podle národního informačního centra pro koronavirus bylo v Rusku potvrzeno 9 109 094 případů onemocnění koronavirem a 256 597 úmrtí. Celkový počet nadměrných úmrtí v Rusku od začátku pandemie koronaviru činí nejméně 723 000, píše web The Moscow Times. Rusko zavede zdravotní průkazy pro vstup na veřejná místa, do restaurací a meziměstských vlaků a letadel, což je radikální krok, který má podpořit pomalou očkovací kampaň v Rusku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]