Rusové tvrdí, že si předvolali českého velvyslance. Podle Česka to není pravda

Zničený muniční sklad ve Vrběticích (ČTK)

Zničený muniční sklad ve Vrběticích | FOTO: ČTK

Ruské ministerstvo zahraničí přišlo ve čtvrtek s informací, že si kvůli kauze Vrbětice předvolalo českého velvyslance. Podle ruských tiskových agentur o tom na briefingu informovala mluvčí ruské diplomacie. Česká strana tuto zprávu popřela. České velvyslanectví v Moskvě odmítlo ČTK sdělit podrobnosti. „Mohu vyvrátit, že by pan velvyslanec měl být předvolán, jak uvedly zahraniční agentury,“ řekla později ČTK mluvčí Černínského paláce Eva Davidová.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury Interfax uvedla, že ruské ministerstvo zahraničí se chystá velvyslance Vítězslava Pivoňku seznámit se svou pozicí ohledně Vrbětic. „Svůj postoj k této zpolitizované kauze brzy vyložíme hlavě české diplomatické mise v Moskvě, která byla předvolána na Smolenské náměstí (ruské ministerstvo zahraničních věcí),“ citovala agentura Zacharovovou.

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. (ČTK)

Tento týden v pondělí předal náměstek českého ministra zahraničí Martin Smolek ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, která uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do explozí z roku 2014 a požaduje plnou náhradu škod. Moskva reagovala oznámením, že česká žádost připomíná vyděračství.

Mluvčí ruské diplomacie podle čtvrtečních zpráv ruských tiskových agentur na briefingu zopakovala, že česká tvrzení považuje za absurdní. „Historka s výbuchy ve Vrběticích a určitými nároky české strany čím dál víc připomíná příběhy o dobrém vojáku Švejkovi a jeho dobrodružstvích z nestárnoucího díla (Jaroslava) Haška. Úplně stejná fantasmagorie, absurdita, která je na hranici a někdy i za ní a jde proti zdravému rozumu,“ citovala komentář Marije Zacharovové agentura TASS.

K výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku došlo v roce 2014. České bezpečnostní složky zjistily, že do něj byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. To vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskou federací.

V dubnu 2021 Česko vyhostilo osmnáct pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, které označilo jako důstojníky ruských tajných služeb. Moskva podezření odmítla a vyhostila dvacet českých diplomatů a pracovníků ambasády v ruském hlavním městě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]