Rusové si vymysleli nový zákon. Označovat Ruskem zabraná ukrajinská území za ukrajinská bude trestné

reprofoto ČT

Ruský vůdce Vladimir Putin | FOTO: reprofoto ČT

K Putinovu obrazu „vylepšená“ ruská ústava přináší první plody. Konkrétně zákon, na jehož základě chce Kreml trestat kohokoli, kdo označí Ruskem protiprávně uchvácená ukrajinská území za ukrajinská. Předmětný návrh zákona, který už prošel prvním čtením, jde dokonce tak daleko, že výše uvedené konstatování o původu ukrajinských území vydává za projev extremismu, pročež Kreml varuje, že bude trvat na vydání „pachatelů“ i ze Spojených států amerických.

Řeč je o „Zákonu o porušení ruské územní celistvosti“, který je spjatý s vysokými pokutami a dokonce i s hrozbou mnohaletých trestů žaláře. Mluvčí Dumy Vjačeslav Volodin už také vyslovil náležité varování. „To platí zejména pro naše ukrajinské kolegy. Budeme moci požadovat jejich vydání do naší země (…) ať už je to Ukrajina nebo pobaltské státy, nebo Spojené státy americké. Vyjádření o Rusku a části jeho území spadají pod trestní odpovědnost okamžitě po přijetí tohoto zákona a máme právo požadovat jejich vydání,“ nechal se slyšet Volodin.

Součástí předmětného zákona je i návrh zákona o pokutách pro občany až do výše 100 tisíc rublů za šíření „výzev na internetu k odcizení území“. V případě opakovaných prohlášení hodlá Kreml ukládat pokuty až 400 tisíc rublů nebo hodlá lidi zavírat až na čtyři roky do vězení. Napsal o tom deník Kommersant s odvoláním na stránky dolní komory parlamentu.

Výše uvedené zákony Putinův režim zavádí na základě nedávno přijatých změn ústavy. Aktualizovaný článek 67 hlavního zákona země uvádí, že v Rusku nejsou povoleny „akce zaměřené na odcizení části území Ruské federace ani výzvy k takovým opatřením“. Na tom by samo o sobě nebylo nic skandálního, potíž je ovšem právě v tom, že tento zákon hodlají ruské úřady vztahovat především na území Ukrajiny, a to jak na okupovaný ukrajinský poloostrov Krym, tak i na oblasti východní Ukrajiny – Doněck a Luhansk –, na nichž se už několik let drží ozbrojené teroristické bandy s podporou ruských vojáků a zbraní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner