Rusové tvrdí, že dobyli Soledar, Ukrajinci jeho ztrátu nepotvrdili

Ukrajinští dělostřelci v akci. Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Ukrajinští dělostřelci v akci. Ilustrační foto | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Před nedávnem žoldáci z Wagnerovy skupiny oznámili, že dobyli Soledar. Ukrajinské zdroje jejich oznámení dementovaly. Nyní přichází se stejnou informací ruské ministerstvo obrany. Ani tuto informaci Ukrajinci nepotvrdili. Zprávy o dobytí města však nepřímo potvrdili novináři ze CNN.

„Ve čtvrtek večer bylo dokončeno osvobození města Soledar, které je důležité pro pokračování úspěšných útočných operací v doněckém směru,“ prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Informoval o tom TASS.

(Týdeník FORUM)

Na jeho slova reagoval mluvčí východního uskupení ukrajinské armády, Serhij Čerevatij, jenž řekl, že ve městě se stále bojuje. „Boje se odehrávají v samotném městě. Informace o tom, že se ukrajinské síly stáhly ze Soledaru, není pravdivá. Boje tam pokračují,“ uvedl Čerevatyj s tím, že okupanti mají v místech bojů početní převahu, protože do těchto míst nasadili maximum svých sil.

Kreml ohlásil obsazení Soledaru především proto, že nutně potřebuje pro uklidnění ruské veřejnosti ohlásit nějaký úspěch, zvláště poté, co se s potupou musela ruská vojska pakovat od Chersonu. Zároveň jde o akci odehrávající se pouhé dva dny po změně na místě nejvyššího velitele, kdy byl Sergej Surovikin nahrazen Valerijem Gerasimovem. Někteří západní vojenští analytici to interpretují jako důrazné varování šéfa wagnerovských žoldáků Jevgenije Prigožina, aby se nesnažil lézt příliš do popředí.

Ze strategického hlediska má Soledar význam proto, že jde o dopravní uzel, a navíc je přirozeným obráncem Bachmutu. Bez Soledaru a Bachmutu se také nemůže podařit obsadit celou Doněckou oblast. Moskva ohlásila, že Soledar dobyla především za pomoci nepřetržitých leteckých úderů a ostřelování pomocí raket a dělostřelectva.

Americký Institut pro studium války (ISW) pravděpodobné obsazení Soledaru hodnotí jako nepříliš operativně důležité. Analytici doslova hovoří o „malém vítězství“, které není předzvěstí obklíčení či dobytí Bachmutu.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Jak však uvedla agentura Reuters,boje u nevelkého Soledaru přinesly oběma bojujícím stranám značné ztráty. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dokonce označil boje o Soledar a Bachmut za nejkrvavější od začátku ruské agrese.

„Tým, který se nachází asi 4 kilometry od Soledaru, byl v pátek odpoledne svědkem stažení jednotek ukrajinských sil, což vypadalo jako organizovaný odchod jednotek z města,“ napsala na svém webu stanice CNN. Autoři textu také uvedli, že mezi ukrajinskými vojáky, kteří ustupovali, nedošlo k žádné panice a že šlo zcela evidentně o organizovaný a připravený ústup, nikoliv o útěk.

Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států amerických Ned Price prohlásil, že žádný taktický postup útočníků na frontě nedokáže změnit strategické selhání Ruska a průběh války jako celku.

„Jakýkoli další ruský úspěch, ani za tak vysokou cenu, pokud jde o ztrátu personálu a vybavení, nikdy nebude schopen změnit průběh této války. Žádný taktický pokrok nebude schopen změnit strategické selhání prezidenta Putina a jeho jednotek,“ řekl doslova Price. „Rusové čelili od prvních dnů této války strategickému neúspěchu, který jen zhoršila účinná protiofenzíva Ukrajiny,“ řekl Price.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články