Rusové tvrdili, že už nepoužívají rakety Točka-U. Ze lži je usvědčují záběry z Melitopolu

Točka-U na přehlídce (Vladislav Falšivomonetčik, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Točka-U na přehlídce | FOTO: Vladislav Falšivomonetčik, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Vojenský konvoj složený z vojenských nákladních vozidel a balistických raketových systémů krátkého dosahu Točka-U označených písmenem „V“ byl spatřen v Rusy okupovaném a kontrolovaném městě Melitopol na jihovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom server Defence Blog.

Obrázky ukazující ruské rakety Točka-U by nebyly ničím příliš zvláštní, kdyby Rusové netvrdili, že jejich armáda nepoužívá rakety Točka-U již od konce roku 2019, kdy byly všechny jejich raketové jednotky údajně přezbrojeny na modernější Iskandery.

Navíc již v březnu v dopisu adresovaném Radě bezpečnosti OSN a Valnému shromáždění OSN Moskva napsala: „… je třeba poznamenat, že taktické rakety Točka-U nejsou v provozu v ruských ozbrojených silách.“ Toto tvrzení Kremlu přišlo krátce poté, co raketami Točka-U ruští agresoři ostřelovali nádraží v Kramatorsku a další místa v centru Doněcka.

()

Ruská propaganda však z použití těchto sovětských raket okamžitě obvinila ukrajinskou stranu, která podle ní zaútočila na vlastní města, aby pak mohla Rusko „očerňovat“ z užití zbraní proti neozbrojeným civilistům. Proto zmíněným dopisem do OSN ukazovala, že tento typ raket již nepoužívá. Nynější snímky však Rusko usvědčují jen z další z mnoha lží kremelské propagandy.

Točka-U je mobilní raketový odpalovací systém navržený tak, aby mohl být nasazen spolu s dalšími pozemními bojovými jednotkami. Samotná střela může být použita proti taktickým cílům, jako jsou kontrolní stanoviště, mosty, skladovací prostory, soustředění vojsk či letiště. Raketa může nést konvenční hlavici, ale také hlavici jadernou, biologickou či chemickou. Odpalovač raket je umístěn na unikátním kolovém podvozku BAZ-5921 6×6, jenž má natolik charakteristické rysy, že si jej nelze splést s jiným raketovým systémem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články