Rusové u Kyjeva zanechávají nastražené miny a zákeřné výbušniny

Brigádní generál Oleksandr Gruzevič (Armyinform Ukraine)

Brigádní generál Oleksandr Gruzevič | FOTO: Armyinform Ukraine

Podle zástupce náčelníka velení pozemních sil ozbrojených sil Ukrajiny, brigádního generála Oleksandra Gruzeviče, se během noci a dne stáhlo z okolí Kyjeva asi 700 kusů nepřátelské techniky. Ale může podle něj jít i o pouhou zastírací taktiku, která v sobě může „ukrývat překvapení“.

Ukrajinská armáda zaznamenala částečné stažení několika praporů taktických skupin ruských vojsk od Kyjeva. Zároveň z ukrajinské strany pokračují opatření k osvobození a vyčištění od okupovaných sídel v blízkosti Kyjeva.

„Za noc bylo staženo téměř 700 kusů techniky, které se stáhly směrem k Ivankovu, tedy směrem k běloruským hranicím. Uvažujeme o dvou možnostech: buď jde o redislokaci a přeskupení, nebo je pravděpodobné, že se tyto jednotky, které teď částečně odcházejí, brzy objeví na Donbasu,“ řekl generál Gruzevič.

Eric Drooker

Propaganda Ruska nyní v plném rozsahu hovoří o údajně plánovaném stažení svých vojsk od Kyjeva a Černihivu. „Mohu vám říci, že část sil se nepřítel snaží stáhnout, ale celkově přehodil své strategické cíle: snaží se všechny síly vrhnout na východ, aby stáhl svá vojska do Doněcké a Luhanské oblasti,“ naznačil ruskou strategii Oleksandr Gruzevič.

Síly, které zůstávají kolem Kyjeva, jsou přitom stále poměrně silné. „Bát se nemusíme, ale škodit můžou,“ dodal generál. Konkrétně připomněl, že Rusové pokračuje v zákeřných raketových útocích na hlavní město. Zároveň také vyjádřil přesvědčení, že „nepřítel v Kyjevě určitě nikdy nebude“.

Pokud jde o blízkou Kyjevskou oblast, Oleksandr Gruzevič ujistil, že „v nejbližší době budou velmi, velmi dobré zprávy“. Řekl, že Irpiň už je pod kontrolou ukrajinských vojáků, ale zatím nemá povolení pro civilní obyvatelstvo se tam vracet, protože přetrvává hrozba ruského ostřelování.

Jak uvedl, podle zjištění ukrajinských vojáků za sebou ustupující ruští okupanti úmyslně zanechávají mnoho pastí. „Jen za včerejšek jsme odstranili sedm minových polí velké kapacity ve třech lokalitách,“ uvedl brigádní generál. Jde přitom i o protitankové a protipěchotní miny, a dokonce i o zákeřná podomácku vyrobená výbušná zařízení, která jsou umisťována zejména na hlavních cestách postupu, ale i na jiných místech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články