Rusové ustupují před ukrajinskou ofenzivou u Chersonu

Ozbrojené síly Ukrajiny (ilustrační foto) (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ozbrojené síly Ukrajiny (ilustrační foto) | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Ukrajinci a Rusové svádějí těžké boje o město Snihurivka, které je významným opevněným bodem bránícím ukrajinskému postupu na strategicky důležitý přístav Cherson. Ruské síly podle ukrajinských úřadů v oblasti vyhodily do povětří několik mostů a připravují ústup.

Ruská agentura RIA Novosti citovala starostu Snihurivky Jurije Barabašova, který uvedl, že místní obyvatelé viděli v centru města těžkou techniku a že se zde odehrávají prudké boje. „Říkali, že kolem se pohybují tanky a podle jejich informací se na okraji města vedou těžké boje,“ uvedl starosta.

Zástupce ruských okupačních úřadů v Chersonské oblasti Kirill Stremousov uvedl, že ukrajinské síly se neúspěšně pokusily postoupit na třech frontách, včetně Snihurivky. Situace je podle něj „v této fázi plně pod kontrolou“.

„Bitva nyní probíhá na snihurivském úseku fronty v Mykolajivské oblasti. Dnes ukrajinští vojáci podnikli průzkumné boje ve třech oblastech: Posad-Pokrovskij, Beryslavskij a Snihurevskij. Zatímco nepřítel utrpěl ztráty v prvních dvou a ustoupil, na úseku fronty u Snihurivky se ráno rozpoutaly těžké boje. Ukrajinský wehrmacht se pokusil o průlom přesunem záloh z Visunska a Berezněvatovo. Ukronacistům se podařilo opevnit na severním okraji Snihurivky podél železniční trati. Osada se nyní nachází v bojové zóně, kde na nepřítele působí letectvo, dělostřelectvo a technika. Do ofenzívy jsou zapojeni polsky a anglicky mluvící žoldnéři. Nyní probíhá bitva,“ psal předtím Stremousov na Telegramu.

(Týdeník FORUM)

Šéf ukrajinské Mykolajivské oblasti Vitalij Kim zřejmě s odkazem na zachycený rozhovor mezi ruskými vojáky naznačil, že ukrajinské síly již Rusy z oblasti vytlačily. „Ruští vojáci si stěžují, že už je odtamtud vyhnali,“ uvedl Kim podle agentury Reuters.

Ukrajinská armáda od srpna vede ofenzivu ve snaze vytlačit Rusy z jejich předmostí na pravém břehu Dněpru a osvobodit samotný Cherson. Ten je jedinou oblastní metropolí, kterou ruské síly ovládly od začátku invaze. Okupační úřady v Chersonské oblasti už řadu dnů provádějí nucenou evakuaci civilního obyvatelstva.

Poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň dnes podle agentury Ukrinform uvedl, že Rusové zničili na pravém břehu Dněpru několik mostů, včetně toho na silnici mezi Snihurivkou a Chersonem. Podle něj jde o známku toho, že se chystají k ústupu. „Pod tlakem našich ozbrojených sil se okupanti připravují a dělají vše pro to, aby to nevypadalo jako totální zhroucení fronty, ale (…) jako plánovaný ústup,“ řekl Chlaň.

Prohlášení zástupců obou stran není možné ověřit z nezávislých zdrojů. O situaci kolem Snihurivky se zatím oficiálně nevyjádřili vojenští představitelé Ukrajiny ani Ruska. Ukrajinská armáda na dění spojené s jižní ofenzivou uvalila informační embargo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články