Jiří Havelka: Rusové útočí na hranici našeho světa

(David Turecký)

FOTO: David Turecký

Jiří Havelka (41), považovaný za jednu z nejpozoruhodnějších postav českého divadla posledních let, si před třemi lety odskočil k filmu a svým režijním debutem šokoval. Hluboká i vtipná sonda do jedné domovní schůze sklidila vřelý kritický i divácký ohlas. Nyní přichází se svým druhým snímkem Mimořádná událost. S Vlastníky má společné dvě věci: prakticky celý se odehrává na jediném místě a provokuje k přemýšlení.

K filmu Mimořádná událost o vlaku, který veze pasažéry šest kilometrů bez strojvůdce, vás inspirovala zpráva z tisku. Připomnělo mi to jeden z Almodóvarových filmů, kde si režisér vystřihoval zajímavé články jako možný základ příběhu. Jste stejný?
Na to jsem už úplně zapomněl, ale je pravda, že dřív jsem nosil v peněžence výstřižky. Nezapomenu na fotku, kdy windsurfař frčí v Holandsku po dálnici, k tomu samozřejmě byla zpráva o rozsáhlých záplavách. Anebo když v Berlíně v jednom divadle končilo představení scénou, kdy měla být hlavní postava podříznuta nožem s umělou krví, jenže někdo vyměnil rekvizitu za skutečný nůž.

Alec Baldwin.
No. Přesně. Tragické protnutí umění, nebo spíš světa hry a skutečnosti.  Diváci dlouho tleskali a nakonec se ukázalo, že to byl skutečně pokus o vraždu.

Váš film se prakticky celý odehrává ve vagonu plném bytostí, které nedokážou spolupracovat, ani když dojdou k přesvědčení, že jim jde o život. Sešla se v něm česká společnost tak, jak ji vnímáte?
Divák si hned v úvodním titulku přečte, že jde o film podle „neskutečné“ události, která trvala přesně čtrnáct minut. Tím jsme si vytvořili prostor pro hru, ne pro dokudrama. A jak praví historik Johan Huizinga: „Hra má svou platnost vně rozumu, povinnosti a pravdy.“ Ten klíč k výběru nebylo pokrytí sociologického vzorce, pro nás bylo při psaní důležité, že xenofobní myslivec, kopfrkinglovský majitel pohřebního ústavu, vemlouvavá vdova, pár jedoucí na chalupu i svobodná matka jsou charakterově vyhraněné do té míry, že v panice má jejich střet groteskní rozměr. A my jsme chtěli napsat a natočit komedii.

Ve hře Očitý svědek čtou herci nekomentované svědecké výpovědi o masakru na Přerovsku…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články