Rusové útočí z jaderné elektrárny, její část byla poškozena. Odborníci varují před druhým Černobylem

Sarkofág Černobylské jaderné elektrárny (Martin Cígler / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Sarkofág Černobylské jaderné elektrárny | FOTO: Martin Cígler / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Ruské rakety měly podle ukrajinské jaderné agentury poškodit část největší evropské atomové elektrárny. Zároveň mají okupační vojska využívat svého umístění v Záporožské elektrárně a ostřelovat z ní ukrajinská města, která se nacházejí poblíž.

Podle informací BBC nedošlo po zásahu elektrárny k úniku radiace. Energoatom (státní podnik, který provozuje všechny čtyři jaderné elektrárny na Ukrajině) však uvedl, že byla poškozena jednotka na výrobu dusíku a vysokonapěťové elektrické vedení.

(Týdeník FORUM)

Ukrajinská strana také upozorňuje na to, že okupanti z areálu elektrárny raketami ostřelují civilní oblasti v okolí. „Každé ráno se probouzíme a vidíme, že opět zasáhli pouze obytné domy,“ řekl BBC jeden z místních obyvatel.

Moskva však nadále popírá, že by ze Záporožské elektrárny prováděla útoky, ze zásahu raketami obviňuje ukrajinské ozbrojené síly. Deník The Sun však publikoval záběry z dronu, které dokazují, že ruské vojenské konvoje se symbolem „Z“ přivážejí do elektrárny velké množství materiálu. Podle spekulací by se mělo jednat například o zbraňové systémy.

Britská zpravodajská služba také potvrzuje, že Rusové použili dělostřelectvo „v sousedství Záporožské elektrárny“. Cílem ostřelování byla města za řekou Dněpr. Putinovi vojáci využívají jadernou elektrárnu jako štít. Dobře si totiž uvědomují, že Ukrajinci nebudou na útoky reagovat protiúderem, protože by riskovali stejnou katastrofu, jakou způsobila nehoda v Černobylu. 

()

Americký ministr zahraničí Antony Blinken označil ruské jednání za „vrchol nezodpovědnosti“ a obvinil Moskvu, že využívá elektrárnu jako „jaderný štít“. „Ukrajinci samozřejmě nemohou palbu opětovat, aby nedošlo ke strašlivé nehodě,“ sdělil Blinken.

„Opakovaně jsme prohlásili, že akce našich ozbrojených sil v žádném případě nenarušují jadernou bezpečnost Ukrajiny ani nebrání rutinnímu provozu elektrárny,“ reagovala Moskva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]