Rusové už citují Klause, podle kterého štěkáme na Moskvu jako ratlík

Václav Klaus a Miloš Zeman se svatojiřskou stužkou, symbolem ruského imperialismu (ČTK)

Václav Klaus a Miloš Zeman se svatojiřskou stužkou, symbolem ruského imperialismu | FOTO: ČTK

Ruská média zaujalo, že exprezident Václav Klaus zpochybňuje fakta o ruském teroristickém útoku na našem území a že podle něj nejsme schopni provádět žádnou významnou zahraniční politiku.

Tak například web Novorosimform.org píše: „Český prezident Miloš Zeman udělal správnou věc, když stále nemluvil o bombovém incidentu ve Vrběticích z roku 2014. Čeká na vážné informace v této věci, uvedl bývalý šéf republiky Václav Klaus. ‚Mluvil jsem ve středu s prezidentem Zemanem a souhlasím s ním, že před jakýmkoli zásadním rozhodnutím je nutné počkat na poskytnutí opravdu vážných údajů a informací,‘ uvedl v rozhovoru pro Blesk s tím, že je nepřijatelné předčasně vydávat ultimáta do Moskvy.

FORUM 24 (archiv)

Praha předtím ruské speciální služby obvinila z účasti na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích. Česká republika vyhostila ze země 18 ruských diplomatů. V reakci na to Rusko prohlásilo 20 zaměstnanců české diplomatické mise za persona non grata, přičemž obvinění považovali za neopodstatněná a přitažená za vlasy.

Podle Klause se mlčení zdá být rozumné, když ‚neexistují žádná tvrdá fakta‘ a ‚existují pouze dohady a spekulace‘.

‚Prezident mi neřekl, že souhlasí s pozicí kabinetu ministrů a ministra zahraničí. Takto jsme tuto otázku neformulovali. […] My, tedy malý pes, štěkáme na Rusko, protože věříme, že máme za sebou mocné USA a NATO. Myslím, že je to trochu hloupá politika,‘ zdůraznil Klaus.

Domnívá se, že Česká republika není schopna provádět žádnou významnou zahraniční politiku. Klaus řekl, že se stydí za to, že Praha ‚štěká‘ na jednu z největších světových mocností, protože ho to deprimuje.“

O Klausových výrocích referuje také ruský propagandistický web Sputnik. Zprávu přinesla  oficiální agentura TASS.

Tolik ruská média.

Klaus to skutečně takto řekl. Jeho přesné citace z Blesku jsou tyto:

„Já myslím, že ta podstata toho problému je obří, bohužel nešťastná výpověď o naší zemi. O chování naší země, o absenci naší zahraniční politiky, o neuvěřitelném nepořádku, který u nás vládne. O legračnosti toho, jak fungují naše bezpečnostní služby. O tom, že nám chybí koncept zahraniční politiky, protože se nikdo nezajímá. Proto je taky možné, že ministrem zahraničí se stane naprosto juniorní člověk, o kterém jsme do dnešního dne nikdy nikdo neslyšeli (Jakub Kulhánek z ČSSD, pozn. red.). Zatímco vždycky v minulosti a v dalších zemích světa je ministr zahraničí druhá, třetí osoba po ministerském předsedovi.

A co za tím je? Proč podle vás na tu zemi štěkáme?

Zaprvé protože si myslíme, že se štěkat může. To je zásadní věc, je to takovej ratlík, kterej štěká na pořádnýho psa. Nebo jako když si malý chlapeček troufá mlátit o kousek většího chlapečka jenom proto, že na rozdíl od toho chlapečka on jde s tatínkem a ví, že když to náhodou bude dopadat špatně pro něj, tak tatínek zasáhne a zachrání ho. My, tedy ratlík, štěkáme na Rusko, protože si myslíme, že máme za sebou mocné USA a NATO. Myslím, že to je trošku hloupá politika.“

Čili pro mě je to výpověď o naší zemi a opravdu to, že vůbec nejsme schopni mít nějakou smysluplnou zahraniční politiku. A to, že štěkáme na jednu ze světových velmocí, je něco, za co se stydím a co mě deprimuje, abych se v této zemi vůbec pokoušel ještě něco dělat.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]