Rusové už nemají na válku žaludek. Putina čeká poslední hod kostkou, říká důstojník britské armády

Mobilizovaní ruští vojáci. (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Mobilizovaní ruští vojáci. | FOTO: Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Invaze Putinovy armády na Ukrajinu nemá v Rusku tak velkou podporu, jako tomu bylo v době, kdy začala. Speciální vojenská operace, jak ruský vůdce válku označuje, si totiž vyžádala mnoho životů ruských vojáků i mužů, kteří byli mobilizováni. Podle dvou významných důstojníků z USA a Velké Británie má Vladimir Putin poslední šanci změnit současnou situaci.

Ben Hodges je přesvědčen, že některé kroky, které se chystá Putin udělat, pro něj mohou být osudné. „Na obzoru není pro Putina žádné jasné světlo,“ řekl bývalý velící generál americké armády v Evropě deníku Express. „Rusko trpí obrovskými ztrátami. Navíc stále není schopno dobýt klíčové části Ukrajiny, přestože se o to pokoušelo celé měsíce,“ dodal.

Vladimir Putin (ČTK)

Významný odborník se také pozastavil nad dalšími plány ruského vůdce. „Masová mobilizace až půl milionu osob by byla obrovskou katastrofou. Je prostě nemožné všechny tyto lidi přesunout, vycvičit, vybavit a ubytovat,“ myslí si Hodges. Podle jeho názoru nemá ruské obyvatelstvo na válku žaludek a absolutně se jí nechce účastnit. „Začínáme se setkávat s tím, že Putina kvůli válečnému plánu na Ukrajině kritizuje stále více Rusů,“ dodává.

Přesto se bývalý velící generál americké armády v Evropě nedomnívá, že by se kvůli veřejnému mínění musel ruský prezident bát o svou funkci. „Putin se posledních dvacet let chránil před tím, aby se stal obětí převratu, takže tam není prostor,“ připomíná Hodges potlačování demonstrací a způsob zacházení s názorovými odpůrci.

Ruské úřady například v lednu začaly, souběžně a v nepřítomnosti, trestně stíhat kritiky války proti Ukrajině, populárního herce Artura Smoljaninova a podporovatele ruské opozice filantropa Borise Zimina. Ten v roce 2020 zaplatil přepravu opozičního vůdce Alexeje Navalného ze Sibiře do Berlína, kde se vyléčil z otravy bojovou látkou novičok.

Putinův poslední pokus

Téma možného převratu v Rusku je diskutováno již dlouhou dobu. Například plukovník Richard Kemp se na rozdíl od Hodgese domnívá, že k němu může dojít. „Vidíme, že Putin mobilizuje své síly a připravuje se je poslat na Ukrajinu. Tohle by mohl být Putinův poslední hod kostkou. Ukrajinci dostali obrovskou ránu, ale ruský prezident samozřejmě také,“ říká důstojník britské armády ve výslužbě.

„Všichni víme, že věci nevyšly tak, jak Putin očekával a jak sliboval ruskému lidu, takže musí na začátku tohoto roku dosáhnout výrazného vítězství. Pokud se mu to nepodaří, bude jeho budoucnost chmurná,“ myslí si Kemp.

Vladimir Osečkin (Vladimir Osečkin / se souhlasem)

Připouští sice, že má Putin v Rusku stále silnou pozici, upozorňuje však, že útok může přijít z nečekané strany. „Vyhlídky na lidové povstání Rusů proti Putinovi jsou poměrně nízké, ale možnost, že se proti němu postaví jedna či více vlivných osob, je reálná,“ dodává plukovník s odkazem na šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.

Ten ovšem nyní řeší jiný problém. Americké ministerstvo financí totiž označilo ruskou žoldnéřskou „soukromou armádu Vladimira Putina“ za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalilo na ni další sankce. Ty se vztahují na desítky osob i společností napojených na wagnerovce. Spojené státy také skupině, která na Ukrajině nasadila asi 50 000 bojovníků, zmrazily majetek. Washington přijal i další opatření vůči lidem s vazbami na ruskou armádu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články