Rusové už si Coca-Colu nedají, místo ní falešný McDonald’s nabízí její náhražku

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Mezi společnostmi, které ukončily své působení v Rusku poté, co Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu, je i světoznámá Coca-Cola. Rusové si tak postupně zvykají na to, že přišli nejen o velmi oblíbený fastfoodový řetězec, ale i jeho vlajkový nápoj. Poradili si po svém a na legendární limonádu nalepili novou značku.

Přestože Vladimir Putin stále tvrdí, že západní sankce nijak nezasáhly život obyčejných Rusů, není tomu tak. Kromě nedostatku západních výrobků totiž ze země odešly i společnosti, které byly u obyvatel země, okupující Ukrajinu, populární. Jak informuje deník The Sun, například Coca-Colu proto čeká velká změna.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Od začátku října by ji totiž měla v náhražce řetězce Mc’Donald’s, restauracích “Vkusno & Tochka” (Skvělé a tečka), nahradit limonáda s názvem “Dobry Cola”. Jídelní lístek ruské restaurace údajně obsahuje mnoho rebrandovaných položek McDonald’s.

Podle fotografií na sociálních sítích však má „Vkusno & Tochka” k americkému originálu hodně daleko. Svým strávníkům totiž nabízí místo perfektních hamburgerů plesnivé housky s masem. Hovoří se i o hmyzích končetinách v jídle či prošlých potravinách, které zákazníci běžně dostávají.

Odchod hvězdných jmen

Coca-Cola přestala v Rusku podnikat už v březnu a jako jedna z prvních se tak připojila k západním společnostem, které oznámily svůj úmysl odejít ze země, která bezdůvodně zaútočila na svého souseda. Podobně se zachovala třeba Pepsi či kavárenský gigant Starbucks. 

(Týdeník FORUM)

„Náhradníka“ za něj ovšem Rusové představili 18. srpna v Moskvě. Tentokrát ovšem nedošlo k dohodě, po níž by vznikla síť kaváren s vlastní image a obdobnou nabídkou. Provozovny podle zprávy Daily Mirror odkoupil restauratér Anton Pinskij, lehce se upravilo logo celosvětově známé společnosti, okopírovaly se věci z interiéru kaváren a začalo se podnikat.

To však stále není vše. Další napodobenina Coca-Coly má téměř identickou značku jako originál, zatímco Fancy má nahradit Fantu, Lemon-lime Street má být nový Sprite a napodobenina IKEA se jmenuje IDEA.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články