Rusové ostřelovali vesnice v Dněpropetrovské a Doněcké oblasti, tvrdí Ukrajina

Ilustrační foto (MInisterstvo obrany Ukrajiny, se souhlasem)

Ilustrační foto | FOTO: MInisterstvo obrany Ukrajiny, se souhlasem

Ruské jednotky v noci na pondělí ostřelovaly tři obce v Dněpropetrovské oblasti, ale podle místních úřadů se ostřelování obešlo bez obětí. Nejméně dva civilisty naopak zabily ruské útoky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo vnitra mezitím ruské síly obvinilo z toho, že jen tři procenta jejich útoků zasáhly vojenské cíle, zbytek podle něj mířil na civilní objekty. Z nedávno osvobozeného Chersonu se kvůli ruskému ostřelování evakuují někteří obyvatelé.

Náměstek ukrajinského ministra vnitra Jevhen Jenin v neděli podle serveru Ukrajinska pravda prohlásil, že ruské invazní síly zasáhly raketovým nebo dělostřeleckým ostřelováním na 32 tisíc civilních objektů, především soukromých nebo obytných domů, a přes 700 objektů kritické infrastruktury jako jsou rozvodny elektřiny, letiště, mosty nebo sklady ropy. „Jen tři procenta zaznamenaných útoků mířily na vojenská zařízení,“ uvedl Jenin.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

List The Guardian upozornil, že řada Ukrajinců opouští jihoukrajinský Cherson, nedávno osvobozený od ruských okupačních sil. Prchají před ruským ostřelováním, které v posledních dnech výrazně zesílilo, a podle ukrajinských úřadů zabilo 32 lidí. Obyvatelé města se také potýkají s nedostatkem vody, tepla a dodávek elektřiny, protože Moskvou vyslaní vojáci zničili před svým odchodem elektrárny, píše britský deník. Evakuace začala minulý týden kvůli obavám, že škody na infrastruktuře jsou příliš velké na to, aby lidé byli schopni ve městě přečkat tvrdou ukrajinskou zimu.

O ruském bombardování Chersonu informuje v pondělní analýze rovněž britské ministerstvo obrany, které konstatuje, že město je zranitelné, jelikož zůstává v dosahu většiny ruských dělostřeleckých systémů. Ty na něj pálí z levého (východního) břehu řeky Dněpr – z týlu nově upevněných obranných linií. „Velkou část škod v Chersonu Rusko způsobuje pravděpodobně salvovými raketomety, především systémy BM-221 Grad,“ píše britský resort obrany.

Ruské jednotky v noci na pondělí ostřelovaly tři obce v Dněpropetrovské oblasti v jižní části Ukrajiny raketami Grad a těžkým dělostřelectvem. Ráno to oznámil šéf dněpropetrovské vojenské civilní správy Valentyn Rezničenko s tím, že celou noc podle něj čelila útokům oblast kolem Nikopolu.

V Doněcké oblasti ruští vojáci v neděli zabili dva civilisty a další čtyři zranili, informoval v pondělí ráno na telegramu šéf regionální vojenské správy Pavlo Kyrylenko. „Dne 27. listopadu Rusové zabili dva civilisty v Kurachove v Doněcké oblasti. Další čtyři lidé v regionu byli zraněni,“ dodal Kyrylenko.

Generální štáb ukrajinské armády oznámil, že ukrajinské dělostřelectvo zasáhlo za uplynulý den čtyři oblasti koncentrace nepřátelských sil, zbraní a techniky a že ukrajinské jednotky odrazily řadu útoků v Doněcké oblasti. Tvrzení válčících stran není obvykle možné ověřit z dalších zdrojů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Rusové zase údajně provedli čtyři raketové údery na civilní objekty v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti a vypálili více než 50 střel z raketometů na pozice ukrajinských jednotek a na vesnice.

Podle ukrajinského generálního štábu „zlikvidovaly“ ozbrojené síly Ukrajiny od začátku ruské invaze na 87 900 ruských vojáků, jen za poslední den jich bylo 590.

Ruští okupanti podle ukrajinských vojenských odposlechů zastřelili na Ukrajině 28 Romů, kteří údajně ruské rotě podali otrávenou vodku. Informovala o tom ukrajinská vojenská rozvědka GUR.

Hlavní zpravodajské oddělení Ministerstva obrany Ukrajiny podle této zprávy zachytilo rozhovor ruského vojenského důstojníka působícího v Doněcké oblasti, který hovořil o zabíjení ukrajinských Romů. „Víš, jaké bezpráví se děje tady ve městech? Vojenská policie nedávno zastřelila cikány, 28 lidí, postavila je ke zdi a zastřelila, protože našim vojákům podali vodku a otrávili je, celou rotu,“ líčil podle ukrajinských zpravodajců ruský voják.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články